Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Уроки стіни: єдності все ще немає

14 серпня, 2001 - 00:00

Сорок років тому було споруджено Берлінську стіну, яка протягом майже трьох десятиліть розділяла німецький народ, ставши, як і досі вважають на Заході, символом свавілля й цинізму так званої «народної влади». Сьогодні ж у Німеччині навколо теми стіни знову сконцентрувалися головні політичні питання.

Спорудження Берлінської стіни й навіть її знищення майже 12 років тому — це вже події минулого, ХХ століття. Більшість громадян сучасної ФРН відповідно до цих подій і ставляться. За результатами нещодавніх опитувань громадської думки, лише 3 проценти західних німців і 10 процентів східних вважають спорудження стіни в Берліні достойною згадки подією. Відзначати, мовляв, слід не день спорудження, а день повалення стіни, а разом iз нею — й НДРівської влади.

«Найважливіший урок 13 серпня 1961 року звучить так: не допустити, щоб у Німеччині окрема людина знову перетворилася на безправний об’єкт державного насильства», — ці слова голови Християнсько-соціального союзу Едмунда Штойбера пролунали в неділю в Берліні на мітингу, який влаштували опозиційні ХДС і ХСС з нагоди ювілею спорудження стіни. Акція відбулася на місці колишнього контрольно-пропускного пункту «Чек-пойнт Чарлі» на Фрідріхштрассе.

Хоча фізично стіни вже не існує, її психологічні наслідки все ще залишаються й впливають на суспільне життя країни. Не випадково в так званих нових федеральних землях, тобто на території колишньої НДР, значною підтримкою користується Партія демократичного соціалізму — безпосередня наступниця Соціалістичної єдиної партії Німеччини, що правила в НДР. Нині ПДС висуває свого кандидата на посаду бургомістра Берліна, і при цьому зовсім не збирається вибачатися перед німецьким народом за спорудження Берлінської стіни. Тому ювілей спорудження стіни праві партії ХДС і ХСС використали як нагоду ще раз нагадати німцям їхню нещодавню історію й застерегти від небезпеки проникнення ПДС в серце столичної влади. Голова ХДС Ангела Меркель, виступаючи в Берліні, ще раз наголосила, що не можна допустити повторення сумних подій сорокарічної давності. В цьому зв’язку вона піддала суворій критиці політику правлячої Соціал-демократичної партії Німеччини, яка, на її думку, заради тактичних цілей утримання влади забула всі свої політичні ідеали й готова на співробітництво з ПДС: «І тому я закликаю соціал-демократів: в умовах свободи, що панує у ФРН, майте мужність сказати своїй партії, що ви йдете хибним шляхом, тому що ви йдете разом з ПДС». Правлячий бургомістр Берліна Клаус Воверайт також вимагає від ПДС вибачення за спорудження Берлінської стіни. Виступаючи на сторінках берлінської газети «Тагесшпігель» він підкреслив, що таке вибачення не може бути лише порожньою формальністю. ПДС повинна проаналізувати своє ставлення до диктатури НДР і відокремитися від неї. Водночас один iз видатних політиків ФРН, соціал-демократ Егон Бар піддає сумніву саму необхідність вибачення з боку ПДС за Берлінську стіну й загиблих бiля неї людей: «В принципі за історію ніхто не повинен вибачатися. Це все дурниці. Вибачатися слід за ту відповідальність, яку СЄПН безсумнівно несла. Але за вбитих вибачатися не можна. Можна лише сумувати з приводу трагічних подій і наказів стріляти...» ПДС як наступниця СЄПН також несе відповідальність за спорудження стіни. Те, що ця партія користується такою великою пітримкою на території колишньої НДР, це, на думку Егона Бара: «Знак того, що внутрішньої єдності в країні немає».

Тим часом власники земельних ділянок, на яких було споруджено Берлінську стіну, вже протягом майже 12 років намагаються повернути свою власність. Голова «Спілки колишніх власників земельних ділянок вздовж Берлінської стіни» Конрад Баутц заявив у неділю в Берліні, що це просто політичний скандал, що уряд Німеччини досі не повернув власникам їхню землю. Він нагадав, що коли СДПН ще була опозиційною партією, вона обіцяла повернути землю. Нині ж, перебуваючи при владі, соціал- демократи про це забули.

Марія КОПИЛЕНКО, «Німецька хвиля» для «Дня»
Газета: 
Рубрика: