На переговорах між представниками македонської та албанської етнічних громад Македонії очікують проривів, про що вже говорив Генеральний секретар Ради ЄС Хав’єр Солана. Між тим, більшість спостерігачів сьогодні далекі від оптимізму, а кілька днів тому взагалі здавалося, що переговори зайшли до глухого кута. Тим часом у світових ЗМІ з’явилася нова тема: дискутується, чи може Україна виконувати свої зобов’язання перед Македонією відповідно до угоди про військово-технічну співпрацю, чи Київ повинен прислухатися до наполегливих порад Заходу припинити поставки зброї. Представники МЗС України при цьому наголошували на тому, що має місце не тиск Заходу (з боку США та ЄС), а домовленість між партнерами.
Досить несподіваний візит міністра закордонних справ України Анатолія Зленка до Македонії в компанії Солани, який провів перед тим тиждень в Криму, більше поставив питань, ніж дав відповідей. Міністр Зленко в короткому інтерв’ю для «Дня» спробував прояснити ситуацію з участю України у врегулюванні македонської кризи. До речі, Зленко наголосив на ув’язці призупинення поставок української зброї до Македонії з припиненням поставок зброї албанським угрупованням, які до того ж мають бути роззброєні. «Ми реалісти», — говорить Зленко, оцінюючи роль України. Побачимо.
— Що означав ваш бліц-візит до Македонії?
— Ми готувалися до цього візиту. Це був візит підтримки мирного процесу, дружньої нам країни та її народу в складний період внутрішньополітичного життя. Він відбувався за ініціативою Президента України, який, як відомо, займає дуже активну позицію з питання врегулювання конфлікту в Республіці Македонія.
Обрання часових рамок візиту обумовлюється тим, що саме на той момент на переговорах між конфліктуючими сторонами щодо укладення Рамкової угоди, які відбуваються в місті Охрид, наступив критично вирішальний період. І нам було важливо донести деякі свої послання до учасників переговорів, щоб переконати їх виявити гнучкість і підписати документ.
— Які саме послання, в чому їхня суть?
— Всі послання були донесені до президента Республіки Македонії, з яким у мене відбулося декілька зустрічей, до міністра закордонних справ, міністра оборони, міністра внутрішніх справ.
Ми чітко підкреслили, що чим відчутнішим буде прогрес у переговорному процесі, тим більше можливостей відкривається у співробітництві між Україною та Республікою Македонія у різних сферах.
— У тому числі й в тому, що стосується військово-технічної співпраці?
— Так. Було пояснено, що в інтересах сприяння переговорному процесу ми прийняли рішення призупинити постачання важкої зброї на період ведення мирних переговорів. Водночас нами наголошувалося, що така позиція грунтується на тому розумінні, що будуть поставлені надійні перепони на шляху постачання зброї албанським екстремістам, а також розроблено ефективний механізм роззброєння й розформування незаконних військових угруповань на території Республіки Македонія.
І така позиція знайшла розуміння з боку керівництва Республіки Македонія.
— Все ж таки. Ваш бліц-візит був черговою демонстрацією бажання України заявити про себе, це була демонстрація залучення України до розв’язання загальноєвропейських проблем, чи, можливо, певною мірою спроба не втрачати зв’язки з македонським керівництвом?
— Хотів би відразу підкреслити, що це була поїздка представників двох міжнародних чинників, які мають можливість реально впливати на розвиток ситуації в Македонії. Тому в спільному перельоті з Сімферополя до Охрида більше символіки, аніж політичного підтексту, який дехто так прагне побачити. Ми жодним чином не збираємося підміняти зусиль ЄС, НАТО, США в напрямку мирного врегулювання кризи, які ми вітаємо і підтримуємо.
Як показала моя поїздка, наші зусилля взаємодоповнюються. Звичайно, ми з Хав’єром Соланою координували дії під час перебування в Охриді, оскільки ми — партнери, які переслідують єдину мету: мир і стабільність в країні та на Балканах в цілому.
Ми реалісти, і саме з цього виходимо, шукаючи те місце, де наші зусилля дійсно приносять користь.
— Наскільки насправді з українською точкою зору рахуються партнери?
— Моя місія підтвердила, що Україна є важливим чинником політичного врегулювання ситуації в Македонії. І це не гасло. Погодьтеся, якби цього не усвідомлювали наші західні партнери, то вони б не порушували македонську проблематику під час своїх візитів в Україну і не вели б з нами політичний діалог з цього питання в Брюсселі, Вашингтоні та Києві.
Більше того, сьогодні вже очевидним є те, що Україна здатна ефективно доповнювати миротворчі зусилля на македонському напрямі. І це є також одним з результатів моїх бесід, зокрема, з представником ЄС в Республіці Македонія Франсуа Леотаром.
— Якщо Україна дійсно здатна ефективно діяти на Балканах, то повинні бути якісь конкретні кроки. Які?
— Ми будемо продовжувати ретельно стежити за розвитком ситуації в Республіці Македонія. Будемо вживати всіх зусиль для того, щоб зазначена криза не призвела до поглиблення нестабільності в регіоні, що може негативно позначитися на інтересах України. Тому є домовленість про інтенсифікацію мого діалогу з міністром закордонних справ Республіки Македонія. Прийнято рішення про посилення нашої присутності в цій країні. Зокрема, на розгляді знаходиться кандидатура Посла України в Республіці Македонії. Сподіваюся також, що ближчим часом буде названо і прізвище Спеціального представника України на Балканах.
Тобто позицій своїх ми здавати не збираємося. Будемо послідовно сприяти збереженню миру і стабільності в Європі, бо це — в наших національних інтересах.