1. Відповідь на першу частину питання у різних людей буде різна. Одні скажуть, що сам розпад СРСР був помилкою і нічого позитивного Україні не дав. Інші — що жодного позитивного досвіду Україна за 10 років не набула, оскільки було здійснено «дикий» перехід до капіталізму з розвалом економіки та зубожінням народу. Треті — що все йде, які повинно бути, шляхом проб і помилок, і лише це дає позитивний досвід пристосування громадян України і самої країни до існування в умовах ринкової економіки з її жорсткими правилами конкуренції, турботою, насамперед, про прибуток, де можлива і «гра» без правил — обман, шахрайство, підкуп і т.д.
Українці все більше і більше розуміють, що в умовах глобалізації і панування транснаціональних корпорацій, більшість країн, а не тільки Україна, не можуть миттєво пробитися в ряди благополучних, передових країн, що шлях цей довгий, що іноземні інвестиції, як правило, менш надійні, ніж вітчизняні, а їх переважання більш ніж у 40% підприємств країни, робить економіку країни залежною і непередбачуваною, що відсотки по кредитах і самі кредити під гарантії держави ведуть Україну в боргову яму. Тому спиратися ми повинні, в основному, на власні сили, на свій народ, на свій капітал.
Цей, третій погляд, я підтримую і вважаю, що у цьому і полягає позитивний досвід України за останні 10 років. Неторгова нація — українці — зайнялася торгівлею, формується середній клас, ряд підприємств успішно працює у нинішніх нелегких умовах.
2. Протягом цих 10 років, я пересвідчився, що Україні не потрібно робити собі кумирів з інших країн, бо кожна країна, кожен народ, кожна епоха мають свою специфіку.
Що підходить одним країнам, одним народам — неприйнятно для інших. Що було корисним, позитивним в одну епоху, нічого доброго не дає в іншу. Треба жити своїм розумом, розумом свого народу, треба більше демократії для успішного розвитку України.
Сам я, в міру можливості, довожу свою точку зору на ті чи інші проблеми (внутрішні і зовнішні) через ЗМІ, що стало робити значно легше після отримання Україною незалежності. І що б не говорили про ущемлення свободи слова в Україні, я на власному досвіді пересвідчився, що у незалежній Україні стало легше на пару порядків висловитися у ЗМІ, ніж це було в СРСР.