У Білорусь приїхала делегація Парламентської Асамблеї Ради Європи, щоб вивчити ситуацію в країні напередодні президентських виборів. Представники ПАРЄ планують зустрітися з представниками уряду й опозиції, недержавних організацій, правозахисниками, журналістами й потенційними кандидатами в президенти. Головна інтрига цього візиту — можлива зустріч делегатів ПАРЄ з Олександром Лукашенком, який багато років принципово відмовлявся приймати такі делегації із Заходу.
Посланникам ПАРЄ пощастило більше, ніж їхнiм колегам iз Бюро з демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ. Останнім білоруська влада, яка раніше, за повідомленями агентства «РосБізнесКонсалтінг», заявляла про свою готовність прийняти міжнародних спостерігачів, відмовилася надати в’їзні візи. Відкрити офіс Бюро з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ в Мінську передбачалося 1 серпня. 150 довгострокових спостерігачів з учорашнього дня повинні були стежити за ходом передвиборної кампанії в Білорусі, повідомляє білоруська служба радіо «Свобода». Ще 14 короткострокових спостерігачів вiд БДIПЛ повинні були бути присутніми на виборчих дільницях у день виборів.
Офіційна причина відмови білоруської влади ОБСЄ — занадто ранній приїзд місії. Згідно з нормами міжнародного права відмовити БДІПЛ Білорусь не може. Білорусь є членом ОБСЄ, а БДІПЛ — головна структура в Європі зі спостереження за виборами. У Білорусі бачать декілька можливих причин затягнення владою рішення про приїзд спостерігачів від ОБСЄ. Як сказав «Дню» політичний оглядач білоруського тижневика «Згода» Алесь Семчанка , вони можуть полягати у тому, що влада ще не визначилася, чи провести демократичні вибори із запрошенням спостерігачів, чи вести однозначно брудну кампанію:
— Спостерігачі повинні контролювати вибори зі створення територіальних і дільничих комісій і до моменту волевиявлення. Найголовніший момент виборів — навіть не саме голосування, а дострокове волевиявлення, коли, згідно із законом, громадяни, що не мають можливості прийти на виборчу дільницю в день виборів, можуть скористатися правом голосу. Як показує досвід, темна процедура цього голосування забезпечує до 10% голосів, відданих за Лукашенка. Тому допускати спостерігачів до дострокового голосування для влади надто небажано.
Спостерігачі вже пропустили створення територіальних і дільничих виборчих комісій. До речі, у перших представників опозиційних Лукашенку сил взагалі немає, а в других представники політичних партій і громадських організацій становлять тільки 5%. Інші 95% — це так звані представники робочих колективів — перевірені попередніми парламентськими виборами «правильні» люди.
Також на виборах безумовно будуть присутні спостерігачі iз СНД та Росії, офіційно запрошені ще в червні. Міністерство іноземних справ періодично заявляє й про те, що Білорусь чекає спостерігачів з ОБСЄ. Однак на останній нараді президента Білорусі з вертикаллю, Лукашенко знову назвав керівника місії ОБСЄ в Мінську Ганса Георга Вітта «начальником штабу опозиції».
Лідер Об’єднаної громадянської партії Білорусі Анатолій Лебедько вважає, що влада відтягає приїзд спостерігачів, залишаючи для себе можливість торгуватися:
— Лукашенко згоден пустити спостерігачів ОБСЄ з тією умовою, щоб місія ОБСЄ в Мінську не втручалася в хід передвиборної кампанії й голосування. Міжнародні спостерігачі до Мінська приїдуть, але тоді, коли це буде прийнятним для Лукашенка.
Присутність міжнародних спостерігачів необхідна для того, щоб внутрішні спостерігачі відчували себе спокійніше й більш вільно. При іноземцях міліція й різного роду чиновники будуть стриманіше поводитися з спостерігачами-білорусами.
Основна проблема Білорусії сьогодні полягає в тому, що влада збирається провести не демократичні вибори, а жорстку політичну кампанію, в якій головним буде аж ніяк не день голосування. Багато в чому вирішальну роль зіграє попереднє волевиявлення, а щодо зловживання адміністративними ресурсами, переслідування опонентів, значнi порушення вже почалися.
Думки співрозмовників «Дня» про шанси Лукашенка і єдиного кандидата від опозиції на майбутніх виборах розділилися. Алесь Семчанка повідомляє, що останні соціологічні дані свідчать про те, що рейтинг чинного президента вищий, ніж рейтинг його конкурента від опозиції Володимира Гончарика приблизно у два рази. Однак ці показники далеко не остаточні й не означають, що Лукашенка дійсно підтримують вдвічі більше виборців. Інші, до речі, вважають, що у двох провідних кандидатів приблизно рівні шанси при тому, що біля чверті виборців ще не визначилися зі своїми перевагами.
Анатолій Лебедько сказав, що останній виступ Лукашенка не залишив сумнівів у тому, що президент хворий. Лукашенко заявив на всю країну, що «люди з «ескадрона смерті» його не зрадять» (існування цього силового спецпідрозділу білоруська влада раніше наполегливо заперечувала. — Ред. ). Анатолій Лебедько вважає, що «сильні політики так себе не поводять».