Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зрушення з ПРО очікуються, але нескоро

28 липня, 2001 - 00:00

Візит радника президента США з національної безпеки Кондоліззи Райс до Москви, куди вона прибула відразу після переговорів у Києві, свідчить передусім, що і США, і Росія готові домовлятися про новий рівень відносин. Але процес, очевидно, буде непростим і тривалим. Поки що обидві сторони визнають, що iз залишками холодної війни потрібно покінчити, причому президент Росії Володимир Путін у розмові з Кондоліззою Райс до них відніс не лише договір iз протиракетної оборони 1972 р., але й поправку Джексона—Веніка 1974 р., яка суттєво обмежує американський високотехнологічний експорт.

Міністр оборони Росії Сергій Іванов після переговорів iз Райс заявив, що обидві країни прагнуть запровадити систему міжнародної безпеки й готові до відвертих конструктивних переговорів. Однак, як передає Бі-Бі-Сі, за його словами, угоди стосовно договору з протиракетної оборони від 1972 р. не вдасться досягти найближчим часом. Тим часом, Іванов заявив, що Росія та США домовилися про головне — що вони не противники, а стратегічні партнери. Тим часом секретар Ради безпеки Росії Володимир Рушайло розцінив переговори iз Райс як конструктивні. За його словами, в ході переговорів, що розпочинаються в серпні (плануються спочатку візит делегації експертів США, потім — міністра оборони Дональда Рамсфельда) потрібно знайти можливість зберегти баланс наступальних та оборонних озброєнь. Саме на цьому — на ув’язці вирішення проблеми договору iз ПРО зі скороченням наступальної ядерної зброї — зробили особливий акцент нещодавно в Генуї президенти Буш та Путін. У всякому разі, нічого суттєво нового після зустрічей Райс у Москві поки що не прозвучало — але сама тенденція вимальовується виразно.

Кондолізза Райс, як і Буш, оцінює договір 1972 р. як анахронізм і вважає, що з його ліквідацією можна буде відмовитися від стратегії гарантованого ядерного знищення, яка забезпечувала баланс сил під час холодної війни, і вибудувати відносини на нових засадах. Оприлюднена реакція Москви на цю пропозицію, поки що, дуже неконкретна. З одного боку, Росія вже дає знати, що не ставиться вороже до ідеї Вашингтона разом знайти спільні підходи й можливості покінчити з анахронізмами, в останні дні в Москві вже не заявляють, що договір 1972 р. має бути збереженим за будь-яку ціну. З іншого боку — є кілька заяв російського керівництва про необхідність захисту інтересів російської національної безпеки. Які, між тим, не оприлюднюються. Отже, йде певна торгівля. Причому багато експертів схиляється до думки, що за всіх своїх амбіцій російське керівництво на чолі з Путіним реалістично оцінює ситуацію й добре знає, що поновлення холодної війни та глобального протистояння неможливе принципово передусім через стан російської економіки. Йдеться лише про те, щоб уникнути «приниження» і, як завжди на переговорах такого масштабу, забезпечити максимальний виграш. У довготерміновому інтересі США — допомогти Росії «зберегти обличчя» при забезпеченні власних інтересів. Очевидно, після розмов експертів та зустрічі президентів США та Росії на ранчо Буша в Техасі деякі акценти вже звучатимуть по- іншому.

До речі, міністр оборони України Олександр Кузьмук, як повідомила агенція Інтерфакс-Україна, заявив, що Київ міг би бути партнером Росії та США з питань ПРО. Кузьмук наполягає на тому, що Україна є правонаступником договору 1972 р., і, крім того, вона першою у світі добровільно відмовилася від ядерної зброї.

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: 
Рубрика: