Наприкінці цього тижня Федерація професійних бухгалтерів й аудиторів України, яку підтримують близько чотирьох тисяч фахівців і яка є асоційованим членом Міжнародної федерації бухгалтерів, вручатиме відзнаки переможцям всеукраїнського конкурсу «Кращий бухгалтер-2001». Однак трактування означення «кращий» стосовно бухгалтерської справи сьогодні сприймається далеко не однозначно. І дійсно, хороший бухгалтер це сьогодні той, хто дотримується кожної літери закону, а відтак може залишити сім’ї своїх співробітників без засобів до існування, чи той, хто добре вміє цей закон обходити, забезпечуючи підприємству та колективу можливості для виживання та розвитку?
За словами члена ради Спілки податкових консультантів України Олександра Сергієнка, висококваліфікований бухгалтер це той, хто виконує навіть сумнівні на перший погляд операції, повністю дотримуючись законодавства України. Але бухгалтерові доводиться керуватися більш ніж 680 законодавчими та підзаконними актами, і зрозуміло, що нормальна людина не може їх запам’ятати. «Хороший бухгалтер, — говорить О.Сергієнко, — мусить відчувати, який саме законодавчий акт міг би регулювати це питання і, звернувшись до цього документа, знаходить підтвердження своїй інтуїтивній догадці». Роботу бухгалтерів, як вважає О.Сергієнко, утруднює те, що наше законодавство на кожну гривню додаткової вартості, продукованої українським підприємством, дозволяє податковий тиск 62 копійки. «Я особисто, — говорить фахівець, — за таких умов працювати б не міг. Бо у США рівень тиску лише 30%, у Німеччині — не вище 42%, і це вважається багато». Податкові консультанти впевнені, що сьогодні «у тенетах податкового законодавства України здатні досконало розібратися лише окремі особи». Однак ризик, якого зазнають бухгалтери в Україні, зовсім не відповідає, на думку О.Сергієнка, рівню оплати праці цієї професії. Тим часом рядовий бухгалтер, за висновком Спілки консультантів, просто не в змозі розібратися у стосах паперів, які постійно потрібно здавати до податкової служби.
За визначенням віце-президента Федерації професійних бухгалтерів й аудиторів Степана Павлюка, законодавство України поставило професію бухгалтера до розряду найбільш незахищених. Помилка вартістю 1700 гривень (за неправильне ведення податкового обліку або, по формулі статті Кримінального кодексу, — за приховування податків у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів) була донедавна (лише після ухвалення нового Кримінального кодексу України рівень відповідальності піднято до 17 тисяч гривень) достатньою для того, щоб порушити кримінальну справу. Втім і нині професія бухгалтера не стала достатньо безпечним видом діяльності, зауважує С.Павлюк. На його думку, з погляду бухгалтера-практика, не допуститися помилок, опрацьовуючи податкову документацію, майже неможливо, особливо на великих підприємствах, де обороти сягають мільйонів або й мільярдів гривень. Тут будь-яка помилка коштує не 1700, а десятки й сотні тисяч гривень.
Нині суспільство з надією очікує змін у податковому законодавстві, розраховуючи на те, що новий Податковий кодекс зменшить і податковий тиск, і всі прикрощі, повязані з податковим адмініструванням, які на думку багатьох підприємців, позначаються на роботі підприємств ще відчутніше. Однак бухгалтера й така перспектива не дуже тішить. За словами С.Павлюка, для бухгалтера найкраща ситуація в державі, коли податки, вірніше податкове законодавство, тривалий час залишаються сталими. А податкова реформа, за словами фахівця, вносить додатковий рівень ризику в їхню діяльність. Бо за кожною з нових статей (їх тисячі, а освоїти «новий податковий пакет» не просто) стоїть карна відповідальність, якої можна очікувати навіть за умови розбіжностей у трактуванні певних нечітко прописаних законів між бухгалтером і податківцями. Федерація остерігається, що у випадку поспішного ухвалення нового Податкового кодексу («якщо він не буде узгоджений в усіх своїх аспектах», зокрема, пропонується звести в один усі наявні на сьогодні соціальні податки, що суттєво спростить роботу бухгалтерів), він призведе до справжнього терору проти бухгалтерів, через що їхня діяльність стане «у кілька крат небезпечнішою». Федерація бухгалтерів пропонує також дати рік або два, щоб посадові особи, зокрема бухгалтери, засвоїли нові податкові статті, а за цей період не переслідувалися за допущені помилки у веденні обліку, якщо у них не буде умислу...
Бізнесмен, що практикує (генеральний менеджер корпорації «АЛЕФ»), Анатолій Коган порівнює рівень обережності, який має бути притаманний бухгалтерові, з мистецтвом сапера, що йде мінним полем. Інфаркти, інсульти, за його словами, бувають у них набагато частіше, ніж в інших, через постійні стресові ситуації, у яких доводиться працювати. А.Коган зазначив, що всупереч Конституції в податковому законодавстві відсутня презумпція невинності для бухгалтера, вона на нього, як на громадянина України, не поширюється. Він риторично запитує: чому кращі бухгалтери податкових інспекцій йдуть працювати до комерційних структур (і не обов’язково через більшу платню), тоді як звідти переходять до податкових установ гірші спеціалісти?
Не захищені бухгалтери й від начальників — менеджерів або власників підприємств, які у прагненні мінімізувати видатки переходять межу законодавчого поля. Тоді бухгалтерові не залишається нічого іншого, як писати заяву про звільнення.
Чи є якісь способи, щоб захистити бухгалтера в такому випадку, запитав «День» у О.Сергієнка. «Бухгалтера може надійно захистити його керівник, — відповів консультант, — якщо сам підписуватиме усі свої ризиковані рішення. До того ж, це захищатиме й керівника, адже тоді він знатиме, що ділити відповідальність за порушення не буде з ким». «А ще, — продовжив О.Сергієнко, — я знаю золоту формулу, яка дозволяє бухгалтеру самостійно застрахуватися від неприємностей». За згодою автора «День» презентує її всім своїм читачам, які належать до бухгалтерського цеху країни (за даними Федерації це 1% нашого населення). Вона звучить так: усі операції підприємства прозорі, бо враховані в обліку, а решта — звідки походять первинні документи, хто їх й на чому писав, то вже не питання бухгалтера — його справа обкластися документами. «Уклади договір, отримай товар за «накладною», закрийся актом виконаних робіт, а наприкінці року підпиши акт про звіряння, — передає секрети професії консультант. — І це доводитиме, що ти бачив клієнта не один раз, а чотири, і при цьому на всіх документах стоять ті самі підписи та печатки. Отож ти працював не з фіктивною фірмою. За цих умов податковій до тебе не підкопатися»...