Сьогодні на засіданні Ради національної безпеки та оборони України має розглядатися, зокрема, і питання про заходи щодо захисту національних інтересів в галузі зв’язку та телекомунікацій. І, вочевидь, така постановка питання цілком виправдана: за даними статистики загальна сума збитків «Укртелекому» від вандалізму та крадіжок за півріччя досягла 14 мільйонів гривень. До правоохоронних органів зв’язківцями направлено 12,2 тис. звернень про злочини щодо майна товариства. До кримінальної відповідальності притягнуто 754 особи, повернено матеріальних цінностей на суму понад мільйон гривень. Напередодні засідання РНБОУ кореспондент «Дня» зустрівся з заступником генерального директора відкритого акціонерного товариства «Укртелеком» з питань технічної експлуатації Олегом ПРОЖИВАЛЬСЬКИМ і попросив його прокоментувати події, що передували зверненню звязківців до такої серйозної організації.
— За 6 місяців цього року крадіжки кабелю, розкрадання таксофонів, сільських АТС завдали Укртелекому тільки прямих збитків на 14 млн. гривень. Скільки ще грошей недоотримали зв’язківці через покалічені автомати й телефони, що тимчасово не працювали, — важко й сказати.
Однак металеві злодії — не єдині зловмисники, від яких страждає Укртелеком. Є ще хитріші обкрадання. Це коли крадуть трафік, коли на нашу мережу засилається начебто трафік нижчого рівня. За нього платять менші гроші, ніж належить. У першу чергу це стосується міжнародних переговорів. Сьогодні в Україні є дев’ять операторів, враховуючи Укртелеком та Утел, які мають ліцензії на надання послуг міжнародного телефонного зв’язку. Але не всі з них передають міжнародний трафік за встановленим Держкомзв’язку та інформатизації порядком маршрутизації. Вони присвоюють йому місцевий номер і платять, як за місцеві розмови, — пояснює Олег Петрович. — Всі прибутки залишаються за кордоном, оскільки внутрішні українські ціни за місцеві розмови значно нижчі за прийняті в світі. А є оператори, які взагалі не мають ліцензії, але передають міжнародний трафік, стверджуючи, що це IP- телефонія. Спільними зусиллями працівників Укртелекому та Служби безпеки України вдалося запротоколювати факти підміни номера, тобто крадіжок трафіка цілим рядом операторів.
Так, наприклад, у результаті перевірок лише одного оператора ТОВ «Голден Телеком» у двох обласних центрах України — Одесі та Львові — встановлено, що розмір недоотриманих коштів ВАТ «Укртелеком» внаслідок несанкціонованого завершення тільки цією компанією вхідного міжнародного трафіку на місцевих мережах у двох містах складає мільйони гривень.
В Укртелекомі ведуть облік «піратів» і багатьох із них «знають в обличчя». Найбільше їх у Києві, де крадіжки досягли катастрофічного рівня. Нині у столиці близько мільйона абонентів, тобто десята частина всіх користувачів телефонів, а міжнародний трафік тут сягає 40 відсотків усього вхідного міжнародного трафіку. І злодіям є де і на чому розвернутися. Через них Укртелеком та Утел тільки в Києві щомісяця недоотримують щонайменше 20 млн. гривень. Бо точно невідомо, хто і скільки передає. Ясно, що миритися з такою ситуацією Укртелекому вже набридло. Тому застаріле технологічне обладнання, нездатне контролювати трафік, активно замінюють на нове. У хід пішли спеціально розроблені програми й засоби, які «вираховують» зловмисників.
Якщо оператори працюють незаконно, порушуючи українське законодавство, їх треба притягувати до відповідальності. Ми вже маємо домовленість із МВС України щодо відпрацювання технології боротьби з правопорушниками. Є, скажімо, статті, які передбачають покарання за крадіжку продукції із заводу. Трафік є саме такою нашою продукцією. Його, правда, в руки не візьмеш, але це така ж самісінько продукція.
Cистема боротьби з крадіями трафіку запрацює вже восени. Щоправда, для цього треба попрацювати всім. Виявляється, в Україні немає повноцінної законодавчої бази, яка регулювала б співпрацю операторів. Водночас, якщо хтось із операторів порушує порядок, то має нести за це відповідальність. Адже їхні порушення можна із чистою совістю вважати економічними злочинами. Дехто із нелегальних операторів не отримує грошей в Україні. Кошти від незаконної діяльності осідають в офшорних зонах А це означає, що «пірати» не платять в Україні податків. Ми не прагнемо до посилення свого монопольного становища. І ми готові працювати з усіма операторами, які чесно заробляють гроші. Таких дуже багато, але, на жаль, є чимало й таких, які хочуть швидко і легко набити кишені.
Характерним прикладом безоплатного використання місцевої мережі Укртелекому є відмова оператора ТОВ Торгово- промисловий дім «І.П.С.» відраховувати частку належних доходів за надані послуги міжміського та міжнародного зв’язку. Це призвело до недоотримання Укртелекомом близько 1,5 млн. грн.
Якщо раніше Укртелеком недостатньо уваги приділяв захисту своїх інтересів та використанню іншими операторами своїх ресурсів, крадіжкам трафіку, то сьогодні ми впевнено стали на захист своїх інтересів. Справедливості заради відзначу, що переважна більшість операторів зв’язку працює як із Укртелекомом, так і поміж собою в атмосфері конструктивізму та взаєморозуміння. Ми плідно співпрацюємо із зовсім різними компаніями — крупними операторами мобільного зв’язку, приватними телефонними компаніями , які надають послуги фіксованого зв’язку, та відомими Інтернет провайдерами. Нещодавно Укртелекомом завершив викуп акцій іноземних партнерів Утел і я особисто вважаю, що ця подія пройшла незаслужено малопомітною. Адже це, по суті, перший приклад того, що західні партнери не лише з успіхом розмістили свої інвестиції в телекомунікаційному бізнесі України, а й вигідно продали свої акції. Інвестиції у розвиток ринку зв’язку вносять багато компаній і я, звичайно, не буду їх перелічувати, аби когось не пропустити. А це свідчить, як мінімум, про те, що з Укртелекомом нормально співпрацюють сотні компаній і ні в кого не виникало й не виникає запитань у тому випадку, якщо працюють ці компанії чесно і в своїй роботі з повагою ставляться до інтересів партнера. Нині у своїй діяльності ми особливу увагу приділяємо наведенню порядку у взаємовідносинах. Необхідно будувати об’єкти в суворій відповідності із затвердженими проектами, потрібно мати договори та сплачувати за ними, а підключатися до мережі Укртелекому слід лише тим і так, як це передбачено нормативними документами (до речі, переважною більшістю не Укртелекомом розробленими). Наведу такий приклад. На Львівській телефонній мережі оператором — Львівським дочірним підприємством ТОВ «Фарлеп», без відповідних дозволів та належного оформлення документів прокладено 50 км магістральних і розподільчих кабелів, встановлено 38 розподільчих шаф та кабельовано 250 будинків.
Ви, мабуть, чули про галас навколо судової тяжби компанії Голден Телеком до Укртелекому. Одразу ж зазначу, що цей судовий процес Укртелеком виграв. Якщо ж говорити про відносини із цією компанією, то вони в нас були цілком нормальними і суто діловими. Просто щось, вочевидь, сталося всередині самого українського Голдена. У той період, коли виникли спірні питання, ми неодноразово запрошували Голден Телеком до діалогу. І зустрічались багато разів, і неодноразово були близькі до вирішення цих проблем.
Однак, що спонукало Голден Телеком перевести нормальні, ділові стосунки наших компаній у площину скандалу, знає напевно лише його керівництво.
Загалом ми готові до того, що під час приватизації виникатимуть такі «ситуації». Надто вже великий і цікавий об’єкт приватизується. Можливі й подальші спроби якимось чином вплинути на Укртелеком та його імідж безпосередньо шляхом різноманітного тиску. Та я ще раз хочу підкреслити, що ми за залучення іноземних інвестицій на ринок зв’язку і за розвиток операторів зв’язку всіх форм власності. Але за цивілізованими правилами та в рамках законності.