Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зброю можуть затаврувати

17 липня, 2001 - 00:00

Проблема давно потребує розв’язання, — нелегальні поставки зброї провокують і підігрівають епідемію воєн в усьому світі, внаслідок яких щороку гине півмільйона людей, зазначає радіо «Свобода». Найбільшим ринком збуту для ділків незаконної торгівлі зброєю є Африка. До речі, інтереси Бельгії на цьому континенті досить серйозні, особливо якщо зважити на кількість колишніх бельгійських колоній серед незалежних африканських країн.

У скандалах з поставками зброї африканським диктаторським режимам неодноразово фігурувала й Україна. Варто згадати хоча б нещодавню історію з затриманням у болгарському місті Бургасі українського літака зі зброєю, призначеною для міністерства оборони Грузії. Літак начебто прямував до Еритреї. Ембарго на поставки зброї до цієї країни ООН скасувала за кілька тижнів до того, як звинувачення проти української авіакомпанії було знято. Та попри владнання цієї історії Україну продовжують згадувати як одного з основних контрабандистів зброї. Щоправда, раніше публікації преси говорили про причетність численних компаній з дуже багатьох, в тому числі і європейських, країн до насичення зброєю Балкан. Україна там не згадувалася.

Британська газета «Гардіан» минулого тижня опублікувала статтю, присвячену арешту в Мілані кримінального авторитета Леоніда Мініна — громадянина Ізраїлю родом з Одеси. Мініна звинувачують, зокрема, у контрабанді зброї з України до західної Африки. У статті також зазначено, що Україна не є поодиноким, або головним порушником ембарго ООН на поставку озброєнь до Югославії, Ліберії, Сьєрра-Ліоне чи Еритреї. «Росія, Білорусь та Болгарія задіяні в цьому бізнесі так само». Українські експерти та представники влади неодноразово заявляли, що подібні виступи у західній пресі є спробою дискредитувати Україну як сильного й конкурентноспроможного легального експортера зброї. До речі, український представник на конференції ООН вже заявив про заходи, які Київ здійснюватиме задля посилення експортного контролю.

Міжнародна конференція ООН, як повідомляється з Нью-Йорка, може прийняти рішення про обов’язкову наявність національного тавра на експортованій зброї. З одного боку, це рішення буде обов’язковим для всіх країн-членів ООН. Але з іншого — повідомлення преси насичені прикладами, коли новенька зброя з’являється в районах конфліктів, причому хто і як її поставив, з’ясувати не вдається. А відповідно у бажаючих завжди будуть можливості або обійти вимогу ООН, або не звертати на неї уваги.

Як повідомив «Дню» перший заступник секретаря Ради національної безпеки та оборони України Леонід РОЖЕН, пропозиція обов’язкового таврування експортованої зброї викликала спротив багатьох країн, і зараз у штаб- квартирі Організації Об’єднаних Націй відпрацьовують зовсім іншу програму дій з контролю за поширенням стрілкової та легкої зброї.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: