Надзвичайний випадок на майдані Незалежності (зсув 60- тонної плити на будівельному об’єкті, про що «День» повідомляв учора), безумовно, дещо попсував світлий імідж модернизаторів столиці. А також примусив громадськість замислитися над тим, чи є виправданим поспіх, з яким ведеться будівництво, і чи не у ньому полягає головна причина завалу?
Однак фахівці все ж схильні спростовувати цей взаємозв’язок. Головний архітектор проекту реконструкції Олександр Комаровський підтвердив сказане учора на місці аварії прокурором Києва Юрієм Гайсинським про те, що завал ніякою мірою не є наслідком реконструкційної «лихоманки». За його словами, багато хто психологічно ще не звик до того, що у цей час з’явилися абсолютно інші технології, котрі дозволяють виконувати подібні проекти у декілька разів швидше, ніж, припустiмо, десятків зо два рокiв тому. О. Комаровський також вважає, що швидкі темпи реконструкції є приводом для негативних домислів громадськості ще й тому, що будівництво відбувається у самому центрі міста, «в усіх на очах». «Наприклад, у даний же момент у Наводницькій Балці (Царське Село) йде будівництво висотного житлового будинку. За декілька місяців зведено вже більше 20 поверхів, а раніше на подібну споруду довелося б витратити близько п’яти років. І цього факту ніхто не враховує, тому що великій кількості громадян про це будівництво нічого не відомо», — сказав О. Комаровський. За його словами, за будівництвом на майдані Незалежності стежать тисячі людей, яких швидкі зміни будівельного «ландшафту» можуть навести на думку про спішне і ніби неякісне будівництво. Що стосується позавчорашньої НП, то, на думку головного архітектора проекту, врахувати розміри та важкість «чужорідного тіла», котре нависає над котлованом, було абсолютно нереально, а значить, і можливість завалу також була не прогнозованою (? — Авт. ).
Разом з тим, як повідомляє Інтерфакс-Україна, будівельні роботи ведуться «паралельно з проектуванням». Доводиться вірити на слово фахівцям про те, що реконструкційні роботи протікають у нормальному за світовими будівельними стандартами темпі й ніяк не нагадують «штурмовщину». Однак у такому випадку не зовсім зрозумілим здається підтвердження робітниками факту про нічні зміни на будмайданчику. За словами одного з майстрів організації «Метробуд» (який з цілком зрозумілих причин не побажав назватися), робочий день у будівельників, у принципі, нормований і складає «класичні» 8 годин. Але оскільки темпи і строки завершення будівництва «підтискають», бригаді часто доводиться продовжувати працювати і після робочого дня. Правда, за додаткові години роботи будівельники отримують окрему плату (за 11 днів роботи будівельники, в основному некияни, отримують близько 400 грн.) і зайвий «відгул». Цю інформацію «Дню» підтвердив робітник на іншій ділянці реконструкції — Бессарабській площі. Він також додав, що оскільки перед будівельниками поставлене завдання здати об’єкт до 19 серпня (бо урочистий парад, найiмовiрнiше, відбудеться все-таки на Хрещатику), а незавершеного на цій ділянці поки немало, працювати їм доводиться дуже важко.
Бажання робітників працювати без відпочинку ночами за додаткові (і, головне, непогані за сьогоднішніми мірками) гроші можна пояснити. Однак всупереч запевненням головних реконструкторів, «нічні пильнування» будівельників на об’єктах все ж повертають до думки про деяку, м’яко кажучи, поспішність в оновленні столиці. Чи не приведе вона до яких-небудь будівельних недоробок, які виявлять себе, коли День незалежності країни відкриється святковим парадом? Завал підмурівка на майдані Незалежності нагадує «першу ластівку» невиправданого поспіху. Можливо, прохід по Хрещатику вагової військової техніки (якщо, звичайно, влада вирішить «ризикнути») доведе, що темпи будівництва не відбиваються на його якості.
КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР
За станом на 17.00 учорашнього дня більша частина плити розбита на дрібні куски. На місці залишилася лише частина плити, площиною приблизно 2 м, і під ним нікого немає, повідомляє Інтрефакс-Україна. Разом із тим на час підписання номеру до друку не було офіційних даних, що під завалом нікого не лишилося. Київський міській голова Олександр Омельченко призначив комісію з розслідування причин аварії, яка трапилася позавчора на об’єкті реконструкції майдану Незалежності. Як передає УНІАН, комісія має визначити, чому не прибрали старий фундамент пам’ятника Архістратигу Михаїлу, який спричинив аварію. Залишається сподіватися, що головним результатом її роботи буде не стільки покарання винних, скільки попередження подібних випадків. Мер також висловив здивування неправдивістю інформації, поширеної вчора і у ЗМІ, і серед окремих спеціалізованих підрозділів. Тут варто зауважити, що вчора в жодній з міських структур офіційно не погодилися давати й будь-яку інформацію. Окрім того, вчора журналістів не допускали на будівельний майданчик, де сталася НП, мотивуючи це «наказом керівництва». Водночас на територію сусіднього будівельного об’єкта — Меморіалу Незалежності — можна було потрапити без перешкод.