Співпраця уряду Хорватії з Міжнародним трибуналом у Гаазі спричинила розкол правлячої коаліції. Тепер у Загребі чекають на відставку кабінету міністрів і початок масових заворушень.
Прем’єр-міністр Хорватії Івіца Рачан заявив, що його уряд готовий заарештувати й передати трибуналу ООН iз колишньої Югославії двох відставних генералів. Імена цих підозрюваних у скоєнні воєнних злочинів офіційно не розголошувались, хоча за інформацією хорватського державного інформагентства HINА, йдеться про Анте Готовіну та Рахіма Адемі. Їх підозрюють у причетності до масових вбивств сербів 1995 року під час операції хорватської армії проти самопроголошеної республіки Сербська Країна. Генерала Адемі, косовського албанця за походженням, звинувачують ще й у вбивстві сербів у центральній Хорватії у 1993 роцi.
У відповідь на рішення прем’єра видати підозрюваних Гаазі, четверо міністрів, в тому числі віце-прем’єр, подали у відставку. Усі незгодні з рішенням Рачана міністри є членами Соціал-ліберальної партії. Голова хорватського уряду заявив, що в ситуації, що склалася, йому не залишається нічого іншого, як винести на голосування парламенту питання довіри до кабінету міністрів. Зважаючи на те, що бiльш третини місць у законодавчому органі Хорватії належить націоналістам, зокрема, членам Хорватського демократичного союзу покійного президента Франьо Туджмана, відставка уряду Рачана виглядає досить ймовірною.
Проти екстрадиції генералів виступає й багато хорватських громадських організацій. Союз ветеранів війни 1991 року загрожує вжити «найжорсткіших заходів», аби не допустити видачі Готовіни та Адемі. У лютому ця організація вивела на вулиці Загреба 150 тисяч протестуючих проти кримінального переслідування відставного генерала Мірко Норача, звинувачуваного у вбивстві 40 мирних сербів 1991 року. Для багатьох хорватів звинувачувані в злочинах проти людства генерали — герої, які захищали свою країну та народ. А серби — вбивці й гвалтівники, які знищили цілі хорватські села під час війни за незалежність 1991 року.
Уряд Івіци Рачана став заручником ситуації. Кабінет міністрів, чиї економічні реформи провалилися, не може відмовитися від співпраці з Міжнародним трибуналом ООН з колишньої Югославії. А виконання положень закону про співпрацю з трибуналом у Гаазі здатне спричинити масові заворушення якраз у розпал курортного сезону. Збитки в галузі туризму стануть тяжким ударом для хорватської економіки — курортники забезпечують понад 10% ВНП країни.