«Червона» Молдова активно рушила в міжнародні організації. Два місяці тому Молдова випередила Україну при вступі до Всесвітньої торговельної організації. Черговим кроком стало її приєднання до Пакту стабільності в Південно- Східній Європі.
Відомий своїми проросійськими поглядами президент Молдови, комуніст Володимир Воронін на підписанні в Брюсселі документів про приєднання своєї країни до Пакту стабільності говорив те, що від нього чекали європейці — що європейська інтеграція є одним із основних пріоритетів зовнішньополітичного курсу Молдови. Як і годиться, він пообіцяв зміцнювати демократію, ринкову економіку і соціальну стабільність у країні.
Приєднання Молдови до Пакту стабільності дозволяє «обхідним шляхом» вступити до ЄС. Як перший крок, країна підписує Угоду про стабілізацію і приєднання до Євросоюзу, де враховується специфіка кожного кандидата. Македонія і Хорватія вже уклали подібні договори. Молдові, щоправда, до цього поки що ще далеко.
З економічного погляду, участь в Пакті дає Кишиневу надію на фінансову підтримку з боку донорів пакту. Зокрема, почалося здійснення понад 200 проектів з відновлення Південно-Східної Європи, на які планується виділити близько $2,4 млрд. Однак фінансування напевно залежатиме від просування економічних реформ і демократичних перетворень. Тобто пакт — ще одна можливість впливу на Молдову з боку Заходу. Це підтверджує й те, що Кишинів запрошено до участі передусім у економічних і гуманітарних програмах (розвитку інфраструктури, розвитку регіональної торгівлі, дотримання прав людини, підтримки ЗМІ і под.)
У рамках Пакту стабільності Молдова підписала Декларацію про приєднання до Меморандуму про зону вільної торгівлі. До кінця 2002 року на двосторонньому рівні країнами-членами пакту буде підписано угоди про вільну торгівлю. Таким чином, Молдова може стати асоційованим членом загального ринку країн, що входять до пакту: Албанії, Болгарії, Боснії і Герцеговини, Македонії, Румунії, Югославії і Хорватії. У перспективі — створення зони вільної торгівлі і митного союзу між країнами Південно-Східної Європи і ЄС.
Хоч комуністи і підносять вступ Молдови до Пакту стабільності як своє досягнення, це все-таки заслуга попередніх урядів. На думку політолога Олега Серебряна, приєднання до Пакту стабільності зумовлене передусім зовнішніми чинниками — лобіюванням США і бажанням європейців дати Кишиневу шанс. Особливу роль зіграла і традиційна підтримка Румунії.
Президент Воронін заявив, що влада збирається почати конкретну підготовку до вступу до ЄС. Проте і членство країни в Пакті стабільності, і участь у Європейській конференції є скоріше знаком уваги з боку ЄС з розрахунком на далеку перспективу. Говорити про швидкий вступ найбіднішої країни Європи до ЄС можуть лише невиправні оптимісти чи популісти. Знаковим у цьому відношенні є посилення Румунією з 1 липня прикордонного контролю на кордоні з Молдовою. «Головному адвокатові Молдови в Європі» довелося піти на це під тиском Євросоюзу…