Учора президент Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) Жан Лем’єр підписав договір про надання кредитної лінії ЗАТ «Мікрофінансовий Банк». Як відзначив голова правління ЗАТ «Мікрофінансовий Банк» Фолькер Реннер, «ця кредитна угода дозволить розширити Мікрофінансовому Банку своє інвестиційне поле через недавно відкриті представництва у Славутичі, Харкові та Львові, а також через представництво у Донецьку, яке планується відкрити наприкінці літа». Потрібно відзначити, що Мікрофінансовий Банк, який був відкритий у лютому 2001 року, вже до травня надав 225 кредитів на загальну суму 3 мільйони ЄВРО, в тому числi й найменший кредит на суму 110 доларів США.
«Тим часом, — говорить Ж. Лем’єр, — на сьогоднішній день ЄБРР активно співпрацює у цьому напрямі ще з шістьма українськими банками». «Сьогодні економіка України як ніколи потребує притоків інвестицій. Особливо це стосується підприємств малого, середнього та бізнесу, що тільки зароджується. Адже не маючи достатніх фінансових ресурсів, вони практично не мають можливості ефективно розвиватися», — підкреслив він. Очевидно, що ні держава, з її постійним бюджетним дефіцитом, ні національні банки на сьогоднішній день не в змозi забезпечити інвестиційну потребу української економіки. Як раніше зазначив «Дню» Голова Правління Укрсоцбанку Борис Тімоньки: «Перспектив на розвиток численних кредитів національних банків сьогодні не так уже й багато. Це пов’язано не тільки з рядом економічних проблем України, але й з незначним розміром грошової складової українського банківського капіталу. У зв’язку з цим, необхідне зовнішнє вливання».
Разом з тим, на думку Ж. Лем’єра, Україні, економіка якої протягом минулого десятиріччя переживала всеосяжну системну кризу, нарешті вдається знайти вихід з цього глухого кута. «Доля країни міняється, — підкреслив він, — У минулому році дійсно намітилося зростання економіки, ця тенденція продовжується й у поточному півріччі. Національна валюта зберігає стабільність. Вдалося реструктуризувати боргові зобов’язання України. Збільшився обсяг збору платежів банківськими коштами». За словами Ж. Лем’єра, у таких умовах дуже важливо підтримати і зміцнити процеси, які зароджуються, і ЄБРР налаштований на подальшу активізацію своєї діяльності на українському ринку фінансових ресурсів. Дійсно, обсяг операцій ЄБРР в Україні значно збільшився і в цей час досягає кумулятивного об’єму в 1,3 мільярда ЄВРО. Минулого року Банк підписав операцій на суму 293 мільйони ЄВРО, що є 20-відсотковим збільшенням у порівнянні з 1999 роком. З такими показниками ЄБРР, безумовно, є найбільшим інвестором у приватний сектор України. При цьому, як сказав «Дню» Ж. Лем’єр, «нами щойно була прийнята стратегія роботи банку на найближчі п’ять років, і, очевидно, що Україна в цій стратегії буде займати все більш важливе місце».
Проте охарактеризувавши сьогоднішні макроекономічні тенденції України, як «серйозний базис для майбутньої надбудови», президент ЄБРР визначив ряд проблем, без рішення яких, говорити про оздоровлення української економіки і сприятливий інвестиційний клімат просто неможливо. Серед них потрібно відзначити чіткі та нормальні стандарти бухгалтерського обліку й прозорість економічних процесів, підвищення рівня захисту інтересів інвесторів на рівні судової влади, сприятливе податкове законодавство і його відповідна реалізація, а також пріоритет закону перед приватними інтересами.