Після консультацій, які тривали декілька років між урядом ФРН, з одного боку, енергетичними компаніями та основними опозиційними партіями — із другого, в Німеччині очікується підписання формальної угоди, котра може спричинити закриття нині наявних атомних станцій у країні. Прихильники цієї угоди, передусім зелені, вважають, що вже через 20 років на території ФРН не залишиться жодної АЕС, що працює.
Угода між політиками та енергетиками передбачає встановлення граничного терміну експлуатації німецьких АЕС у 32 роки. Це означає, що перша станція має бути закрита вже 2003 р., а остання — до 2021 р. Утім, для атомних станцій нові реактори можуть залишити в робочому стані трохи довше, якщо старі будуть закриті до закінчення «терміну придатності». Відмовитися від «мирного атома» з економічного погляду нелегко, оскільки на сьогодні 19 АЕС виробляють майже третину всієї електроенергії країни.
Підписуючи угоду сьогодні, уряд поступово відмовляється від самостійних енергетичних ресурсів без пропонування будь-якого альтернативного варіанта. Більше за те, угода коштуватиме чималих грошей, не кажучи про негативні наслідки для країни, до яких вона може призвести, в цьому переконаний лідер опозиційного блоку ХДС/ХСС Фредерік Мерц. Проти набрання чинності договору як остаточного розв’язання проблеми виступають також представники енергетичних компаній. А захисники навколишнього середовища у зв’язку із цим засудили остаточні терміни набрання чинності договору, узгоджені між урядом і комунальними службами, повідомляє Frankfurter Allgeneine Zeitung.
Міністр екології ФРН, член Партії зелених Юрген Тріттін, назвав документ історичним, підкресливши, що його підписання означає не кінець атомної енергетики, а початок ери нових альтернативних джерел енергії, таких, як біомаса, вітряні та сонячні станції тощо.
Навряд чи німецький досвід обмежиться тільки Німеччиною. Приклад сусідів має стурбувати французьких атомників: у цій країні на АЕС іще недавно вироблялося близько двох третин усієї електроенергії. У результаті Франція заявила про себе як один зі світових лідерів в галузі ядерної енергетики та обробки ядерних відходів.
Тим часом енергетичний план США, обнародуваний нещодавно президентом Бушем, передбачає розмороження будівництва нових АЕС.
Україна ж, найвірогідніше, після підписання угоди в Німеччині зіткнеться зі ще більшими труднощами в спробах добитися обіцяного ЄБРР кредиту на добудування блоків Хмельницької та Рівненської АЕС.