Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сигнали з Дніпропетровська

Квасневський обіцяє передавати їх на Захід незалежно від результатів парламентських виборів у Польщі
6 червня, 2001 - 00:00

Впродовж двох днів у Дніпропетровську під патронатом Президентів Леоніда Кучми та Александра Квасневського проходив IV українсько-польський економічний форум, у роботі якого взяли участь півтори тисячі промисловців і підприємців, членів урядів і глав регіонів двох країн. Уже вдруге до форумів, що раніше проходили в польському місті Жешув, приєднується й делегація Литви (Президент якої Валдас Адамкус цього разу не зміг приїхати в Дніпропетровськ через операцію очей). Візит Л. Кучми й А. Квасневського розпочався з відвідування міжнародного турніру з професійного боксу, де спортсмени трьох країн у дусі здорової конкуренції билися один з одним зі змінним успіхом.

Та ж обстановка доброзичливості, а також взаємної зацікавленості та партнерства панувала й на самому форумі, де працювало вісім секцій. Його учасники — бізнесмени й чиновники Польщі, Литви та України — обговорювали проблеми міжрегіональної та прикордонної співпраці, промисловості та транспорту, будівництва та сільського господарства, енергетики та банківської справи, щоб, за словами міністра економіки України Василя Рогового, «контакти перетворилися на контракти». А проблем, як виявилося, чимало. Й передусім у законодавстві та нормативних актах, що ускладнюють пересування громадян, реєстрацію й роботу підприємств, інвестування капіталу. До того ж Польща й Литва далеко випереджають Україну щодо реформованості економіки та інтеграції в європейські структури. Обидві країни є кандидатами на вступ в Євросоюз, а буквально днями Литву прийняли у Всесвітню торгівельну організацію. Не можна порівнювати й розміри іноземних інвестицій, що відображають ступінь привабливості економік трьох країн. Приміром, у польську економіку зарубіжні інвестори вклали вже близько $50 млрд., у маленьку Литву з чотиримільйонним населенням — 2,5 млрд. марок. Єдине, чим могла похвалитися наша країна й що, певною мірою, обнадіює польських і литовських партнерів, — це зростання обсягів виробництва, досягнуте головним чином через ритмічний експеримент у металургії. Порівняно невеликим — близько $1,3 млрд. — залишається й обсяг зовнішньоторгівельного обігу між Україною й Польщею. Проте ділові люди сповнені рішучості виправити таке становище. У бесіді з кореспондентом «Дня» один з польських бізнесменів заявив, що його колеги — учасники форуму — здатні вкласти в українську економіку $1 млрд. Інвестиції в $20—30 і навіть $50 млн. для багатьох з них «не проблема». Важливо розібратися, сказав він, куди саме вкладати ці кошти, знайти солідних партнерів і схему фінансування, укласти перспективні контракти. Вельми привабливими сферами для вкладання капіталу, на думку поляків і литовців, є дорожнє будівництво, енергетика, видобування газу. До речі, розробка родовищ природного газу на Полтавщині є найбільшим на сьогодні спільним українсько- польським проектом.

Особливість форуму — у тому, що вперше одна з його секцій займалася проблемами співпраці електронних засобів масової інформації, на чому наголосив у Дніпропетровську Президент Квасневський. За його словами, контакти й спільні проекти польських і українських електронних ЗМІ сприятимуть розвитку громадянського суспільства та демократії. Й, судячи з усього, Україні, яка досі не має суспільного телебачення й радіо, є чому повчитися у поляків. Як повідомив на засіданні секції голова Крайової Ради з радіомовлення й телебачення Республіки Польща Юліуш Браун, у наших сусідів, як і у багатьох інших європейських країнах, немає державного телебачення, а суспільне фінансується через абонентську плату й від реклами. Розміри прибутків від реклами в умовах економічного підйому вражають — близько $2,5 млрд. за останні п’ять років. Одним з результатів (хоча незрозуміло, чому не можна було зробити цього раніше) форуму стане відкриття у Варшаві кореспондентського пункту Національної ТРК України.

Підсумки зустрічі в Дніпропетровську підбили Президенти України й Польщі, які відвідали під час візиту виставку української промислової продукції — від ракет до тракторів і вагонів — на «Південмаші» й відкрили українсько-польський центр, що сприятиме контактам бізнесменів двох країн. Виступаючи на закритті форуму, Леонід Кучма зазначив, що, незважаючи на труднощі, обсяг товарообігу України з Польщею минулого року збільшився на 36%, а з Литвою — на 39% . За його словами, є й кілька сотень спільних підприємств, однак вони займаються головним чином посередницькою діяльністю, що не цілком відповідає завданням часу. Звертаючись до бізнесменів Польщі й Литви, він закликав їх до «розширення фінансової присутності на українському ринку». Передусім у таких галузях, як машино- і кораблебудування, металургійна й хімічна промисловість, мікроелектроніка й сільське господарство. Особливий акцент Президент України зробив на необхідності співпраці для створення Євразійського нафтотранспортного коридору, міжнародного консорціуму й будівництва інфраструктури. Об’єднання зусиль, за його словами, могло б принести велику користь «не лише Україні й Польщі, а й європейським споживачам». Зі свого боку він пообіцяв, що до кінця поточного року Україна завершить будівництво нафтотранспортного комплексу «Порт Південний» і нафтопроводу Одеса — Броди.

Енергетична тема набула продовження й на прес-конференції, де Кучма висловився за співпрацю Європи, Росії, України й Польщі у збільшенні постачання газу в Західну Європу. Квасневський повідомив, що Польща запросила Білорусь, Словаччину та ЄС обговорити всі проблеми будівництва газопроводу з Росії в Європу й сьогодні «шукає формулу його фінансування за підтримки ЄБРР».

Леонід Кучма заявив також, що Україна після відставки уряду Ющенка не має наміру змінювати свій курс на продовження реформ і інтеграцію в європейські структури. «Уряд, — сказав він, — згідно з Конституцією, є інструментом, механізмом виконання тієї програми, з якою Президент України переміг на останніх виборах».

Партнерство з Польщею та Литвою український Президент розглядає як важливий чинник у зусиллях України інтегруватися в європейські структури, однак «наш шлях у ЄС, — наголосив вiн, — залежить від нас самих». Поки ж про Україну «знають головним чином через Чорнобиль або «касетний скандал». Ще місяць тому, за словами Л. Кучми, для України з боку європейського співтовариства не було «касетних скандалів», а «двері було зачинено». Сьогодні, як він вважає, такі «сигнали» вже є, й у вересні в Києві має відбутися саміт України — ЄС. Позитивним чинником, який сприятиме стабільності в Україні, Леонід Кучма називає й майбутній візит Папи Римського.

Зі свого боку, польський Президент, якого багато хто нині вважає «послом України» в європейському співтоваристві, говорив те, що сказав напередодні у ексклюзивному інтерв’ю «Дню» та учасникам форуму: Польща й після вступу в ЄС не має «наміру повертатися спиною» до своїх партнерів у Східній Європі. «Без багатої та процвітаючої України, — сказав він, — не буде й стабільної Європи».

P.S. В Дніпропетровську Александру Квасневському, який виявився, за визнанням багатьох, дуже привабливою людиною, приготували багато сюрпризів. Його ім’ям, як і Леоніда Кучми, назвали відкритий Президентами українсько- польський центр. Пан Квасневський відреагував з гумором і тут же запропонував скорочено називати його Центром КваКу. Власті Дніпропетровська пообіцяли також перейменувати Набережну Леніна, де розташовано Центр («ленінська», як і особливості побуту й «ненав’язливого» пострадянського сервісу, назва спричинила шок у польських журналістів), в набережну Юліуша Словацького.

До візиту Президентів у Дніпропетровську було написано й виконано на урочистому концерті українсько-польсько-литовський... гімн. Однак найбільше Александр Квасневський, за його словами, був здивований виконанням нової пісні, присвяченої дню народження його дружини Iоланти. Цим подарунком дніпропетровців він був зворушений до глибини душі.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: