Нещодавно розпорядженням Президента затверджено персональний склад робочої групи з питань організації Суспiльного телебачення і радіомовлення України. Склад робочої групи: Валерій Іванов — завідуючий кафедри Інституту журналістики Київського національного університету імені Т. Шевченка, Сергій Васильєв — радник першого заступника голови Верховної Ради, Віктор Лешик — заступник голови Нацради з питань телебачення і радіомовлення, Володимир Малинкович — директор українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень, Ігор Сторожук — керівник Управління інформації і зв’язків з громадськістю адміністрації Президента. Керівником групи призначено Георгія Почепцова — завідуючого кафедрою Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Т. Шевченка. Рішення про створення такої групи було ухвалено раніше. Затвердження її складу стало першим кроком в діяльності групи, члени якої працюватимуть на громадських засадах. Одним із завдань її є опрацювання робочої моделі Суспiльного телебачення, економічних основ його існування, способу контролю громадськості за його програмним продуктом. Детальніше про завдання робочої групи — в коментарі «Дню» одного з членів групи — Ігоря СТОРОЖУКА.
— Наша робота в цій комісії — це тільки частина роботи всієї громадськості в цьому напрямі. Ми хотіли б, щоб робота була конструктивною, в значенні практичному — не політичному. До складу групи входять професіонали, з якими ми зможемо говорити не про майбутні вибори до парламенту, а про те, що майже 50 мільйонів людей сьогодні перебувають під впливом цілком різновекторних телевізійних каналів, хай і дуже хороших. Суспiльне телебачення не буде різновекторним, воно відповідатиме запитам людей, а не відомих, нехай навіть могутніх політиків, які особисто вказують, що людям має бути цікаво. Є потреба суспільства в такому телебаченні? Менша, ніж хотілося б. Чи є потреба в Суспiльному ТБ у влади? Безумовно, є.
— Як проходив відбір членів робочої групи?
— Мені здається, що за професійними ознаками. Не виключено, що були якісь інші критерії, але якщо ви їх назвете, то я з вами погоджуся або ні.
— Ви, наприклад, представляєте адміністрацію Президента?
— Я в адміністрації працюю. Сьогодні я очолюю прес-службу адміністрації Президента. До цього я майже 20 років працював на телебаченні, з них майже тринадцять — в прямому ефірі. Тобто я добре знаю телевізійну кухню. Наша робоча група створена на громадських засадах, вона має обговорювати, відпрацьовувати ідеї, які сьогодні, по суті, літають у повітрі. Але також цілком очевидним є лобістський підхід у суспільстві до цих ідей. Серед політиків є такі, які вбачають в Суспiльному телебаченні лише можливість опонувати Президенту. Ми спробуємо уникнути лобування чиїхось інтересів, і спробуємо створити якісну робочу модель, яка буде слугувати інтересам суспільства. Сьогодні необхідно розробляти такі моделі, випробовувати їх і широко обговорювати — відкрито і прозоро. Я вважаю, вже назріла потреба в телебаченні, максимально відкритому суспільству. Гадаю, що першим кроком буде опрацювання економічних основ діяльності такого телебачення, щоб воно не висіло гирею на ногах бюджету і в той же час не залежало від приватного капіталу. Абонентська оплата — це один з варіантів фінансування каналу, який слід розглянути. І якщо є пропозиція ввести його як додатковий податок, то треба подивитися, як працюють кабельні канали, як платить населення за ті самі антени. Це треба серйозно вивчити. Знайти оптимальне рішення, гадаю, можливо. Але тільки в тому разі, якщо суспільство подає якісь сигнали про свою зацікавленість в Суспiльному ТБ — скажімо, тією ж згодою на невелику абонентну плату. Тобто ти платиш і тим самим вимагаєш від Наглядової ради даного каналу виконання твоїх запитів.
— Чи Існують якісь терміни роботи групи?
— В нашій країні зараз багато процесів відбуваються в прискореному темпі, термін їх виконання частіше за все «на вчора». У цьому разі, як на мене, у нас є шанс встигнути, не запізнюючись.