Кінець травня, як обіцяють синоптики, ознаменується нарешті значним потеплінням, і 1 червня, сподіваємося, настане, як і належить, справжнє літо. У Крим уже прибуло на відпочинок тільки за офіційними путівками 105—106 тисяч осіб, що на третину більше за торішній показник на цю дату. Загальний пасажиропотік становить уже понад 600 тисяч осіб. Отже, Мінкурортів, весь уряд, директори оздоровниць, усі, хто прагнули заробити за літо «довгу гривню», аби безбідно прожити решту року, приготувалися розкрити кишеню чимширше, — майбутнього сезону Крим чекає, як сказав міністр курортів Олександр Таряник, не менше як 5 мільйонів туристів та відпочиваючих. Принаймні офіційна статистика переконливо свідчить, що пік кризи припав на 1999 рік і вже два роки як курортний продукт приростає приблизно по 20 відсотків щоліта. Фахівці вже прикинули, що за рахунок збільшення кількості гостей виручка до кримського бюджету зросте приблизно на 18 відсотків і становитиме 1,5—1,7 мільярда гривень, тобто практично цілий торішній бюджет автономії.
За даними вчених-кліматологів, на земній кулі є тільки два винятковi місця, де гори, покриті хвойними лісами та повернуті в бік півдня і теплого моря, постачають берегу фітонциди лісу та іони моря в чарівній цілющій суміші, — це Лазурний берег Франції і Південний берег Криму. Олександр Таряник вважає, що останніми роками і в Криму вдалося домогтися зрушень у головному — в гатунку відпочинку, нехай ще і не світового рівня, але вже такого, що схожий на нього. Але складностей усе одно іще більше, як успіхів. І головна з них полягає в тому, що за ці роки не вдалося змінити структуру курорту — він усе ще залишається не цілорічним, а тільки літнім, а у зв’язку із цим Південний берег Криму відчуває значні літні перевантаження: за статистикою, на одного відпочиваючого припадає менше ніж 1 погонний метр берегової смуги і менше ніж 10 квадратних метрів пляжу! — тоді як інші регіони завантажені мало не на третину, а всі лікувальні ресурси, навіть унікальні мінеральні грязі та води, не використовуються і на чверть. У зв’язку із цим півострів відчуває величезні перевантаження на транспорті: в червні — липні квитків не дістанеш у Крим, а в серпні — із Криму. Не подолано і проблеми конкурентного характеру: Росія цього року відмінила останній пункт, що дозволяв використання коштів держстраху на придбання лікувальних путівок на Південний берег Криму. Не залишився в минулому і чинник дезінформації: от недавно всі сурмили про те, що тепер в Україну можна заїхати тільки із закордонними паспортами, однак вимушені були давати спростування, що ця постанова Кабміну України не стосується громадян Росії та Білорусі. Не стимулювало притоку відпочиваючих на курорт і нововведення: з метою боротьби з розкраданням грошей тепер сплатити придбання путівки не можна на місці в оздоровниці, а тільки через банк. Кримські оздоровниці пристосувалися і тут: поселяють гостей на півдня без оплати, а потім надають транспорт і везуть — часом до 50 кілометрів по серпантинній дорозі ПБК! — цілими групами в банк у Ялту, де вони оплачують путівки і тільки після цього стають повноправними гостями курорту. Очевидно, що, попри необхідність боротьби з розкраданням, систему оплати треба спрощувати.
«Найслабше місце тепер на курорті, — сказав заступник Голови Ради міністрів Криму Віктор Антипенко, — це аеропорт і вокзал». І справа не тільки в тому, що влітку вони переобтяжені, справа в тому, що як і минулого року, їх «окуповували» «карпали» (водії приватних таксі), які «працюють на те, щоб роздягнути приїжджого якомога швидше і якомога більшою мірою. Бували випадки, коли водій обіцяв довезти пасажира «за 5 доларів», а коли приїжджали, він оголошував йому, що мав на увазі «по 5 доларів за кілометр». Кримське туристичне агентство пропонує створити на вокзалах Криму цивілізований Центр перевезень, який би мав фіксовані обгрунтовані тарифи, де було б визначено відповідальність водія за доставку людини на місце i передбачено страхування пасажирів, гарантувалась би безпека перебування приїжджих на кримських дорогах. Уряд автономії збирається із самого початку подолати цю практику, однак, за словами міністра, це буде нелегко: всі сфери туристичного бізнесу мають свої «дахи», часом могутні, які намагаються встановлювати свої порядки. Але в успіху міністр упевнений: щороку Крим стає культурнішим та цивілізованішим.
Як свідчать проведені в Росії опитування потенційних туристів, що не відкидають приїзд на відпочинок у Крим, останніми роками значно зросли вимоги до рівня відпочинку. Якщо п’ять років тому люди відповідали, що їх цікавить переважно якийсь один бік відпочинку — зацікавлення кліматом, природою або ж зацікавлення культурою, спілкуванням у країні відпочинку, її кухнею, наприклад, то нині зацікавленість рекреантів комплексним споживанням турпродукту зросла із 39,4 до 74,2 відсотка. Якщо раніше, наприклад, зацікавлення рекламою майбутнього курорту виявляли тільки 4,2 відсотка опитаних, то нині — 42, 8 відсотка. Адже саме туристи з Росії становлять — і найближчими роками становитимуть! — більшість кримських гостей — до 70 відсотків. Певна річ, що в Криму тепер намагаються повніше задовольнити запити відпочиваючих, які зросли, але у зв’язку із цим тут створено інформаційний центр Міністерства курортів і туризму, в якому після приїзду в Крим можна дізнатися про всі особливості того чи іншого курортного регіону, аж до ціни на путівки.
До речі, про ціни. Міністерство, за словами Олександра Таряника, прагне їх знизити, але тут є межа. Як він каже, будь-яке санаторне лікування за кордоном, як правило, не дешевше за 200 доларів за добу, в нас же воно провадиться за цінами, що є непорівнянними із зарубіжними.
Міністерство спільно з фірмою «Курорти Криму» зробило прогноз усереднених цін на види відпочинку та лікування по регіонах на майбутній сезон. Наприклад, дитячий відпочинок на ПБК в червні й у вересні коштуватиме в межах 7—9 доларів за добу, а в липні — серпні 8—10 доларів, у Євпаторії — відповідно 6—8 і 7—9 доларів, на Азовському морі, на заході і сході Криму — 4—6 і 5—7 доларів.
Середня вартість дорослого відпочинку та лікування значно відрізняється залежно від розташування зручностей. Для повноти картини викладемо дані прогнозу в спеціальній таблиці, однак треба мати на увазі, що у двомісних номерах та у двокімнатних номерах «люкс» елітних оздоровниць вартість путівки в 1,5— 2 рази вища за зазначену, а в повних «люксах» та апартаментах держдач ціна в 3—5 разів вища за зазначену в таблиці.
Регіон Розташування Червень Липень
зручностей і вересень і вересень
Східний Крим У номері 7-10 9-12
(Ленінський район, Керч) На поверсі 6-8 7-9
На території 4-6 6-8
Феодосія, У номері 9-12 10-15
Коктебель, Судак На поверсі 7-9 9-11
На території 5-7 7-9
Південно-Східний Крим, У номері 8-11 10-14
Алушта,(Рибальське, На поверсі 7-8 8-10
Малореченське,Солнечногор.) На території 5-7 6-9
ПБК, Алушта, У номері 10-14 12-20
Професорський куточок, На поверсі 7-10 9-12
Малий Маяк, Партеніт На території 5-7 8-10
Ялта (Гурзуф, Нікіта, У номері 12-20 15-25
Ялта, Ореанда, Місхор, На поверсі 9-12 10-15
Алупка, Сімеїз, Форос) На території 7-9 8-10
Південно-зах. і зах.Крим У номері 7-10 10-14
(Севастополь, Піщане,Саки, На поверсі 6-8 7-10
Миколаївка,Чорномор. район) На території 7-9 8-10
Євпаторія У номері 9-12 11-15
На поверсі 7-9 8-11
На території 5-7 6-9