Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Американська Феміда дає дорогу «підневільним» компенсаціям

12 травня, 2001 - 00:00

У колишніх остарбайтерів з’явилася нова надія на отримання компенсаційних виплат від Німеччини. Довгий час це питання не можна було зрушити з місця, через те що в американському суді розглядалися позови підневільних третього рейху до німецьких підприємств. Федеральний американський суддя Ширлі Крам довго вагалася — задовольнити їх або ж відхилити. Останнього вимагали і вимагають німецькі бізнесмени, які хочуть переконатися, що їм не доведеться без кінця розплачуватися за давні помилки. Нарешті пані Крам прийняла рішення припинити справу кількох жертв нацизму, які працювали на примусових роботах в часи націонал-соціалістського режиму. Рішенням американської Феміди, нарешті, відкрилася дорога до компенсаційних виплат. Якщо, звісно, німецькі підприємці не вимудрують чергову проблему для відтягування виплат.

Тяганина, пов’язана з переговорним процесом між постраждалими країнами та представниками німецького уряду, триває вже понад два роки. Довго залишалася невирішеною проблема суми компенсаційного фонду (зупинилися, зрештою, на сумі в 10 млрд. німецьких марок). Ще певний час домовлялися, яку частку цих коштів отримає кожна окремо взята країна (для України з кількістю колишніх підневільних у 600 тис. виділили «аж» 1,7 млрд. дойчмарок). Із часом з’ясувалося, що обговорений фонд існує лише на папері й наповнений тiльки тією половиною коштів, яку мав виділити німецький уряд. Від компаній, які формально ініціювали весь «компенсаційний» процес, досі не вдалося дочекатися повного наповнення своєї частки фонду. Німецькі бізнесмени, правда, переконують, що наповнення фонду насправді — справа техніки, і всі кошти, призначені для виплат, реально існують, але на іншому банківському рахунку. Підприємці у такий спосіб перестраховувалися — якщо судові позови проти них не будуть припинені, не буде й виплат. Нарешті останні з позовів відхилено. Здається, цього разу для реального початку виплат жертвам, яких з кожним днем залишається все менше, не існує жодних бар’єрів. Подальший опір компаній виглядав би щонайменше невмотивованим і щонайбільше — нахабно цинічним. Без сумніву, кількість в один мільйон осіб постраждалих від нацизму в усьому світі, яка фігурувала ще рік тому, на сьогодні значно менша.

За найоптимістичнішими прогнозами виплат для острабайтерів можна очікувати вже влітку цього року. Можливо, якраз коли завершиться термін прийому заяв на отримання компенсацій — 12 серпня. Утім, остаточно сказати про це можна буде лише після ратифікації Бундестагом відповідної німецько-американської угоди. Справа тепер — за німецькими парламентаріями. І якщо ухвалення домовленості не буде відтягуватися, то компенсаційна крига може скреснути вже до парламентських канікул у Німеччині. Приблизно — до червня. Про це повідомив, до речі, німецькому телеканалу ARD уповноважений німецького уряду з проведення переговорів щодо остарбайтерських виплат Отто Граф Ламбсдорф. Утім, він в цьому ж інтерв’ю зазначив, що повної безпеки німецьким бізнесменам від судових позовів гарантувати поки що все одно не можна. У низці штатів Америки (зокрема, Каліфорнії, Флориді) ще розглядаються позови колишніх підневільних.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: