Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Небезпека для майбутнього

До 2005 року планується поліпшити стан репродуктивного здоров’я в Україні
12 квітня, 2001 - 00:00

Нещодавно затверджена Президентом України Національна програма «Репродуктивне здоров’я 2001–2005» досі залишається для фахівців однією з основних тем для обговорення. Не залишилася вона поза увагою й під час «Гарячої лінії» із заступником міністра охорони здоров’я Анатолієм Картишем. За його словами, нинішня демографічна ситуація в країні досить нерадісна й потребує цілого комплексу заходів і рішучих дій для поліпшення репродуктивного здоров’я нації, а факт затвердження програми вже сам собою є досить серйозним кроком на шляху розв’язання цієї проблеми. Її головна мета — не лише поліпшити стан репродуктивного здоров’я в Україні, а й істотно вплинути на демографічну та соціально-економічну ситуацію в країні. А нині показники репродуктивного здоров’я залишаються низькими. Незважаючи на те, що останнім часом кількість абортів зменшилася, все ж на даний момент середні показники по Україні в 2–3 рази перевищують європейські, а лише офіційно зареєстрованих шлюбів, у яких один iз подружжя є безплідним, — близько 20%. Із загальної кількості пологів лише 31% проходить нормально, а в середньому 20–30% дівчат-підлітків страждають на гінекологічні захворювання. За останні десять років майже втричі зріс рівень важких захворювань серед новонароджених і дітей молодшого віку. За словами начальника управління організації медичної допомоги дітям і матерям Раїси Мойсеєнко, нова програма спрямована головним чином на пропаганду здорового способу життя, особливо серед підростаючого покоління. Вона передбачає поширення інформації про захворювання, що передаються статевим шляхом, і особливу увагу приділено ВІЛ-інфікуванню, оскільки останнім часом істотно збільшився відсоток дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів». Автори також розробили орієнтири, на які планується вийти до закінчення терміну дії національної програми. Наприклад, показник материнської смертності не має перевищувати 20 жінок на 100 тисяч новонароджених, а дитячої — 10 дітей на тисячу новонароджених.

«Сьогодні ми дуже занепокоєні станом репродуктивного здоров’я в країні, що є невід’ємною частиною здоров’я нації взагалі,— говорить начальник управління організації медичної допомоги населенню Міністерства охорони здоров’я України Ніна Гойда. Аналіз низки кількісних і якісних статистичних показників свідчить про те, що Україна перебуває в стані глибокої демографічної кризи. Її показники — старіння населення України, зменшення середньої тривалості життя й депопуляція.

В нашому суспільстві жінкам приділяють недостатньо уваги, а саме з жінками пов’язане відтворення здорового повноцінного покоління. Головна причина критичного стану здоров’я жінок — їхня соціальна та правова незахищеність, що пов’язано, в першу чергу, з трудовою діяльністю: не дотримуються норм i правил охорони праці, не організовують відпочинок і дозвілля. А результат — зростання відсотку онкологічних захворювань серед жінок. Таке становище потребує рішучих дій iз розробки цілого комплексу заходів, які сприяли б поліпшенню репродуктивного здоров’я в Україні».

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: