Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Уряд дійсно зацікавлений прийняти Папу

чи лише декларує?
21 березня, 2001 - 00:00

Уряд стурбований загостренням політичного та релігійного протистояння в країні, заявив віце-прем’єр-міністр України Микола Жулинський під час свого візиту до Львова. («Німецька Хвиля»). На його думку, останні події можуть негативно вплинути на хід візиту в Україну Римського папи Івана Павла II. Соціальну напруженість у суспільстві певні сили можуть використати як аргумент проти візиту Римського папи: мовляв, не варто їхати в державу, де нестабільна ситуація. Незважаючи на все це, Україна зацікавлена в цьому візиті, зазначив Микола Жулинський, — це «знакова подія» і «своєрідна можливість інтеграції в Європу». Співголовуючий церковного комітету з питань підготовки до приїзду Римського папи владика Юліан Гбур заявив, (www.for.com.ua), що для України дуже важливо гідно зустріти Понтифіка, адже зацікавленість щодо його візиту у свiтi така ж, як і тоді, коли Найсвятіший Отець перебував на Кубі. Пов’язане це, на думку владики, з великим конфесійним протистоянням в Українi. Як стверджує Юліан Гбур, провокацій iз боку віруючих Православної Церкви Московського патріархату у Львові не очікується.

Час іде, і дата візиту Папи Iвана Павла II наближається. Про що свідчить, зокрема, той факт, що в Україні утворено ще одне православне братство УПЦ Московського патріархату — для «Захисту православ’я». Іншими словами — для додаткових безпорядків у столиці, начебто їх все ще не досить. Маніфестації протесту вже заплановано й заявлено, — не проти, скажімо, соціальної ситуації в країні, а проти приїзду людини, яка — за словами нашого читача пана д-ра Сікори — «перемінила в очах світу образ всього слов’янства».

Як відомо, підготовка до прийому Папи має здійснюватися під проводом комісій, до складу яких входять представники владних та церковних (від Римо-католицької церкви в Україні та від Української греко-католицької церкви) структур. Комісії затверджувалися на найвищому рівні, бо йдеться про те, щоб не тільки достойно прийняти шанованого гостя, але й показати країну, її 1000-літню християнську культуру, її можливості та гостинність. Як папі Iвану Павлу II, так і численним гостям та прочанам, приїзд яких прогнозується.

Наприкінці минулого тижня у Києві перебував отець Теодозій Янків — координатор підготовчих заходів до приїзду Римського папи від УГКЦ. У столиці він зустрівся з багатьма високими особами, які виявили зацікавленість, порозуміння, готовність до співпраці. Конкретні підготовчі досягнення не є, однак, обнадійливими. Хоча йдеться, за словами о. Теодозія, «про зустріч особистості, яка є проповідником правди, захисником гідності кожної людини. Папа Iван Павло II благовістить повагу до кожного, повагу до життя. Це вартості, яких ми так потребуємо саме в час перелому, який переживає країна, перед вступом до нових цивілізаційних реалій. Папа Iван Павло II каже: «Хто не береже, не захищає життя одиниці, той нехтує майбутнім всього народу.». Отець Теодозій вважає вельми символічним той факт, що Папа прибуде до Києва, до Святої Софії Київської, яка є історичним «свідком» ще нерозділеної Вселенської Церкви. (Св. Софію збудовано 1037 року, а розкол між Західною та Східними церквами стався 1054 року.) Візит стане продовженням тих контактів між Київською митрополією і Римською кафедрою, які тривали століттями навіть після розколу 1054 року.

Як насправдi ведеться підготовка? Отець Теодозій порівнює працю Київського й Львівського координаційних комітетів і робить висновок не на користь столиці. Скоріше за все тому, що організатори заходів у Львові більше усвідомлюють значення візиту для держави та народу. А для багатьох київських чиновників приїзд Папи є просто ще одним візитом на державному рівні. Зауважимо, що відзначена координатором УГКЦ різниця між Києвом і Львовом має свої пояснення — більшість вiруючих Римської кафедри перебувають саме на Заході України. А Київ — переважно православне місто.

Це аж нiяк не означає, що відповідальні за візит особи мають право не розуміти значення та специфіки візиту, з яких логічно випливає специфічність необхідних заходів. Важливо те, що йдеться не про візит однієї високої особи та її почту, як звичайно, але також про великі людські потоки, яких треба забезпечити транспортом (міським і далекого прямування), туалетами, водою, їжею, медобслуговуванням, нічлігом, зрештою, — повною безпекою (враховуючи особливо те, що церковна опозиція візиту вже шикує свої ряди). Ось один приклад. Передбачається, що в Києві Папа проведе богослужіння за містом, у спортивному комплексі «Чайка». А це означає — спеціальний транспорт, спеціальна лоткова торгівля, спеціальні вимоги до міліції. До того ж для комплексу «Чайка» має бути спроектоване й установлене необхідне сакральне устаткування для богослужіння. Має бути передбачено й підготовлено місця для зустрічей з папою Iваном Павлом II представників різних столичних суспільних кіл, які будуть заплановані (з молоддю, із вченими, з віруючими інших конфесій тощо). Отець Теодозій навів ще один приклад. На зустріч з Папою до України приїде майже 300 єпископів з різних країн світу. Більшість з них прибуде сюди вперше, деякі з них ще кілька років тому не чули й слова такого — «Україна». Тому обов’язок влади, комісій, власне, кожного з нас — гідно представити гостям своє місто, історичну спадщину, мистецтво, не кажучи вже про належне обслуговування «князів Церкви» в готелях та ін.

Все це потребує ретельного детального планування, прогнозування, розрахунків, графіків — хто, що, коли, у якому місці, скільки — людей, транспорту, площі, місць, міліції, відповідальних розпорядників — тощо. Має бути організовано також виставки, випуск медалей, монет, марок тощо. Не забути ще ЗМІ — їм, попри все, треба забезпечити належні умови для роботи та перебування.

Виявляється між тим, що київський робочий комітет сформовано з великим запізненням, повноваження й обов’язки його членів досі не розподілено, хто за що відповідає — незрозумiло. Немає також чіткої моделі роботи всіх систем під час самого візиту, під час зустрічей Папи з віруючими. Не розмежовані функції державних і столичних, церковних і світських інституцій, які забезпечують візит. Перше засідання організаційного комітету відбудеться тільки цього тижня.

Після зустрічей в адміністрації Президента та в міськраді о. Теодозій дійшов висновку, що найкраще було б, щоб відповідальність за підготовку взяв на себе київський міський голова. Принагідно нагадаємо пану Омельченку його слова про те, що Київ стає європейським містом і може хоч завтра приймати світові Олімпійські ігри. Олімпійських ігор ще треба дочекатися, а ось візит папи Iвана Павла II може стати серйозним випробуванням декларацій столичного голови.

Поки важко вірити у те, що все пройде гладко, як слід, що ми не оскандалимося на весь світ. У буквальному смислі. Адже сотні закордонних інформаційних агенцій та журналістів будуть у всiх деталях висвітлювати візит до України папи Iвана Павла II. Починаючи з того моменту, як сказав отець Теодозій, коли лайнер Папи Римського відірветься від італійської землі.

ДО РЕЧІ

Працівники спорткомплексу «Чайка» про візит наслухані, але щодо місця зустрічі Папи і народу перебувають в цілковитому невіданні. Можливо, спілкування з Понтифіком відбудеться на льотному полі, яке, однак, зовсім не підготовлене для подібних заходiв — через зрозумілу причину — відсутні «посадочні місця» для людей. Інше вірогідне місце проведення зустрічі — мототрек, на якому є можливість розмістити до 25 тис. мирян. Правда, його стан також залишає бажати кращого: вимагають заміни дерев’яні лавки, а сам стадіон після відвідування п’яними «туристичними» компаніями, що приїжджають iз Києва та області, — тотального розчищення. Зі слів працівника господарської частини Андрія Беленока, на це піде не один місяць. Хоч, як вважає А. Беленока, за умови виділення відповідних грошей і «людських ресурсів» до приїзду Римського папи стадіон можна гідним чином підготувати. Наталія МЕЛЬНИК

Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: