Вшанування 150-літнього ювілею видатного кримськотатарського просвітника, вченого і суспільного діяча XIX і XX віків Ісмаїла Гаспрінського, крім України, організовано також в Росії, Туреччині, Азербайджані, Румунії та інших країнах з великими мусульманськими анклавами. Власне, ювілейні заходи тривають у Криму вже цілий рік — починаючи з березня 2000 року кожного місяця до пам’ятника Ісмаїлу Гаспрінському, нещодавно встановленого у Сімферополі за ініціативою Республіканської кримськотатарської бібліотеки, приходять люди, щоб покласти квіти і сказати добрі слова про великого Оджа, тобто Вчителя. Ісмаїл Гаспрінський відомий як просвітник кримськотатарського народу, редактор і видавець тюрксько-російської газети «Терджиман-Перекладач», що виходила тривалий час (з 1883 до 1914 р.) у Бахчисараї і широко розповсюджувалася в Російській імперії та за її кордонами, навіть в Індії. У Росії ж до революції 1905 року «Терджиман» була єдиною загальномусульманською газетою, яка мала величезний вплив на всіх тюрків. Також він видавав декілька журналів «Ха-ха-ха», «Алем сабіян», «Алемі нісран». У 1910 році його кандидатура була висунута на здобуття Нобелівської премії. У 1927—1941 роках у Бахчисараї існував Будинок-музей Гаспрінського.
Кримськотатарський мурза (дворянин) Ісмаїл Гаспрінський дістав небачену для кримського татарина та за своїм часом освіту: він вчився у Москві, у Парижі (1871—1874) і в Константинополі (1874—1875). Газета «Терджиман» багато років пропагувала нові методи в шкільному викладанні і нові ідеї в мусульманському житті.
Ісмаїл Гаспрінський був не тільки талановитим журналістом і публіцистом, що написав багато дослідницьких праць, як наприклад «Російське мусульманство», «Російсько-східна угода» та інші, але й прекрасним белетристом, який у вигляді листів мандрівника «Мулли Аббаса Французького» написав утопічну повість «Дар-ур-рахат» («Край вічного блаженства»). Повість розповідала про життя в ідеальній мусульманській висококультурній та високоорганізованій державі, яка, за легендою, збереглася в неприступних горах південної Іспанії як залишок спустошеної іспанцями Гренади. Творчість Ісмаїла Гаспрінського широко відома в мусульманському світі, татари Казані також вважають його частиною своєї культури, оскільки Великий Оджа дав справедливий загальний аналіз стану мусульманства в Росії. В Україні високу і об’єктивну оцінку творчості Ісмаїла Гаспрінського першим дав академік Агатангел Кримський.
Оргкомітет ювілею очолює ректор Кримського державного індустріально-педагогічного інституту, професор Февзі Якубов. Як він повідомив «Дню», на ювілей запрошені вчені Росії, Татарстану, Киргизії, Азербайджану, Казахстану, Туркменії, Туреччини, США, Китаю, Німеччини, Франції. Вони візьмуть участь в міжнародному симпозіумі, що розпочався в КДПІ, в науково-практичній конференції, циклі лекцій, уроків пам’яті в школах та інших учбових закладах, у фольклорному культурно-спортивному святі «Наврез» (свято весни), що, як правило, припадає на березень, а також у міжнародному шаховому турнірі. Буде засновано медаль імені І. Гаспрінського, яка вручатиметься за високі досягнення в області науки, культури і освіти щорічно. У КДПІ створено виставочно- експозиційний комплекс Ісмаїла Гаспрінського, підготовлено художню виставку-конкурс «Світ Ісмаїла Гаспрінського», буде проведено зйомки відеофільмів. Інститут клопочеться про присвоєння імені Гаспрінського одній із нещодавно відкритих Кримською астрофізичною обсерваторією малих планет, теплоходу Чорноморського пароплавства, про випуск ювілейної монети, а також про відновлення історичної назви рідного села Ісмаїла Гаспрінського Авджикой у Бахчисарайському районі, яке було перейменоване радянською владою на Кудріно.
До ювілею у Бахчисараї відновлено і реконструйовано будинок, в якому жив великий мислитель. У ньому створено музей. Сьогодні його відкриє віце-прем’єр-міністр України Микола Жулинський. Відновлено також місце поховання Ісмаїла Гаспрінського, відроджується комплекс середньовічного мусульманського університету «Зинджирли медресе», який довгий час був занедбаний і використовувався не за призначенням. Планується, що тепер у цьому приміщенні розміщуватиметься філія Кримського індустріально-педагогічного інституту.