Попри те, що часи «холодної війни» давно відійшли, скандали, пов’язані зi шпигунством, все одно з’являються. Причому в останні роки дедалі частіше. Едмонд Поуп, Роберт Ганссен... Цими вихідними Нью-Йорк Таймс повідомила про ще одного шпигуна — прес-аташе російської амбасади в Сполучених Штатах Володимира Фролова. Однак всі попередні історії, схоже, лише квіточки, у порівнянні з планами Вашингтона розпочати грандіозний проект космічного шпіонажу. Американська газета Лос-Анджелес Таймс оприлюднила інформацію, нібито група каліфорнійських аерокосмічних компаній вже займається таємним вербуванням спеціалістів для реалізації свого наміру. За даними видання, мова йде як мінімум про п’ять тисяч фахівців, на додачу ще з кількома тисячами, які безпосередньо займатимуться спорудженням та запуском супутників. Небачений досі за своїми масштабами проект перевершив усі попередні старання Сполучених Штатів у створенні глобальних шпигунських мереж. Проект, який отримав офіційну назву Future Imagery Architecture, буде координуватися американською Національною розвідувальною службою, одне з найбільш секретних та найбільш фінансованих урядових агентств, у розпорядженні якої знаходиться вся космічна розвідка Штатів. НРС, яку було створено в 1960 році, має щорічний бюджет у $6 млрд., і витрачає більше, ніж навіть ЦРУ.
Деталі самого проекту через зрозумілi причини практично нікому невідомі. «Він настільки секретний, що більшість фахівців навіть здогадуватися не будуть, над чим вони працюють», — так відгукнувся про архісекретність задуму американський аналітик із питань оборони Лорен Томпсон. Вартість проекту, який у США збираються втілювати упродовж наступних двадцяти років, сягає $25 млрд. Вашингтон таким чином прагне замінити шість супутників, які працюють на «благо» Штатів нині, щонайменше дванадцятьма новими. Вважається, що нова дюжина буде набагато ефективніша. Спеціалісти повідомляють, що космічні шпигуни зможуть передавати інформацію на фотокартках iз будь-якого куточка землі, незважаючи ні на погодні умови, ні на нічний час. Крім того, нові моделі супутників будуть менші за розмірами й дешевші, ніж нинішня генерація космічних шпигунів, кожен iз яких обійшовся американцям в один мільярд доларів і має вагу до 15 тонн. Різниця між теперішніми й майбутніми моделями полягає також у тому, що нові супутники передаватимуть інформацію набагато швидше. Під час війни у Перській затоці американські військові частенько жалілися на розвідку через їхню надмірну повільність. Авторам статті в Лос-Анджелес Таймс також вдалося з’ясувати, що нові супутники-шпигуни будуть оснащені сильними телескопами та потужними радарами, літатимуть на вищих орбітах та стануть менш помітними.
Не маючи у своєму розпорядженні точніших відомостей про сам проект, американська газета спробувала проаналізувати його вплив на економіку Каліфорнії. А це — кілька тисяч робочих місць, поштовх розвитку ракетної промисловості й т.д. Жодним словом видання, правда, не обмовилося про можливий резонанс у світі. І тут не йдеться лише про традиційних критиків США (Іран, Північна Корея та ін.). Варто лише згадати скандал річної давнини, пов’язаний із розвідувальною супутниковою системою «Ешелон», яка створювалася також нібито для отримання відомостей про військову міць країн, ворожих до США під час «холодної війни». Замість цього американці шпигували за своїми партнерами — країнами Європейського Союзу. І хоч у Вашингтоні цю iнформацію активно спростовують, у Брюсселі підрахували, що внаслідок американського шпигунства ЄС втратив близько $20 млрд.