Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Президент рекомендує чиновникам визначитися

7 березня, 2001 - 00:00

Президент України Леонід Кучма на засіданні Національної ради з узгодження діяльності загальнодержавних і регіональних органів влади й органів місцевого самоврядування попередив про неприпустимість існування опозиції в самій владі, передає Інтерфакс-Україна. «Пропоную кожному державному службовцю, починаючи з міністра, хто причетний своїм членством, симпатіями, не кажучи про дії, до опозиційних утворень, протягом тижня визначитися: або вони звільняють місце в органах влади, або привселюдно відмежовуються від антидержавних формувань», — заявив Президент. На його думку, це буде «політично правильно і чесно перед собою і власним народом». Президент відзначив, що не може не звернути уваги «на розгубленість деяких державних службовців, навіть вищого рангу, на їхню вичікувальну позицію» у сформованій в Україні ситуації. «Складається враження, що хтось хоче відмовчатися, що рівнозначно покірному заохоченню цих дій, — сказав глава держави. — Я цього не розумію і не сприймаю».

Проблема, однак, у тому, що влада останніми днями практично продемонструвала свою слабість і нездатність адекватно і вчасно реагувати. Зокрема, реакцію на заяву представника Держдепартаменту США Річарда Баучера, висловлену минулого тижня, МЗС України обнародував лише вчора. Адміністрація Президента, представники уряду і парламенту взагалі відмовчалися. З чого представники місцевої влади могли зробити кожен свої висновки. Особливо, якщо врахувати, що в Україні не діють ані традиційна європейська, ані «британська» виборчі системи, при яких органи влади знизу доверху формуються на основі місцевих і парламентських виборів. І несуть відповідальність перед своїм виборцем.

З другого боку, Президент показав, що принаймні готовий обговорювати проблеми, котрі стоять перед суспільством, ініціювавши створення Громадської ради для підвищення громадянської активності. До складу Ради, як передає УНІАН слова Президента, повинні увійти «авторитетні люди з різними політичними поглядами». Президент вважає, що необхідно зробити все, щоб «повернути людей до реальної політики, що є невід’ємною складовою громадянського суспільства».

Президент, як передає УНІАН, розцінив останні події в країні як спробу зробити в Україні конституційний переворот, перетворивши її на парламентську республіку. За словами Кучми, «потрібно мати цинізм, щоб відкласти роботу з імплементації референдуму» (хоча Конституція вимагає, щоб до імплементації повертався парламент уже наступного скликання).

Загострення політичної ситуації, за словами Президента, «ніяк не зумовлене об’єктивними процесами», але є «прямим наслідком радикалізації й об’єднання політичних аутсайдерів з метою реваншу і перерозподілу влади неконституційним шляхом, це балансування на грані закону і незаконності». Опозиція, на думку Президента, у боротьбі проти нього використовує «найбрудніші та найцинічніші технології» не заради національного порятунку і підвищення життєвого рівня людей, а з метою «оволодіти владою, встановити в суспільстві свій порядок, далекий від демократії, законів і Конституції».

У той же час, як визнав Президент, країні «як повітря, потрібна політична консолідація».

За словами Президента, «незважаючи на деякі позитивні зрушення, 2000 рік не став переломним і в сфері соціальних відносин, роком реального поліпшення добробуту широких шарів населення».

Найближчими днями, як повідомив Президент, він направить своє щорічне послання в парламент. Послання складається з двох розділів і семи спеціальних доповідей, присвячених таким темам: забезпечення свободи слова в Україні, проблемi бідності, енергозабезпечення країни й енергобезпека, аграрний сектор і поглиблення реформ в АПК, судова система та її реформа, Україна і Європейський Союз, Україна і міжнародні фінансові інститути.

Президент України Леонід Кучма закликає припинити розмови про нові принципи формування уряду. Глава держави підкреслив, що уряд сьогодні, «передусім, повинен бути професійним».

Крім того, на його думку, коли в Верховній Раді «сталася «м’яка» революція, то опозицію практично відкинули в сторону». «Це не цивілізовано», — сказав Президент, підкресливши, що в новому законі необхідно передбачити норму, відповідно до якої «опозиція повинна брати активну участь в процесах, які відбуваються в країні», оскільки опозиція «відображає інтереси тієї частини населення, яка за неї проголосувала». Нагадав, що під час президентських виборів за його «партнера по другому туру», лідера Компартії Петра Симоненка, проголосувало близько 10 млн. виборців. «Ми не можемо це не враховувати», — підкреслив Президент.

Одночасно він відзначив, що підготовка до виборів вже почалася, і сказав: «Якщо народні депутати хочуть калічити Україну, розшматувати державу, дезорганізувати регіони, то нехай продовжують наполягати на пропорційній системі виборів». При цьому Президент зазначив, що, в принципі, не проти пропорційної системи, додавши, що Україна до неї «обов’язково прийде».

Кажучи про ситуацію зі свободою слова в Україні, Президент підкреслив необхідність «зміни характеру взаємовідносин влади із засобами масової інформації». На його думку, «в Україні дійсно немає по-справжньому незалежних ЗМІ». Пояснюючи цю точку зору, Президент нагадав, що в країні існує державні ЗМІ, які більше «схожі на радянські», в яких відбивається лише одна точка зору.

У той же час, глава держави зазначив, що в Україні існує велика кількість недержавних засобів масової інформації, які «відображають не ті думки, які існують в суспільстві, а думку своїх власників».

Л.Кучма підкреслив, що він категорично проти тиску на свободу слова і нагадав, що в його щорічному посланні, яке буде направлене найближчим часом у Верховну Раду, окрема тематична доповідь буде присвячена ситуації з правом на отримання інформації.

Президент висловився за необхідність створення суспільного телебачення і радіо, висловивши думку, що це, «напевно, зніме багато проблем» зі свободою слова.

Він відзначив, що створення такого телебачення і радіо вимагає великої кількості коштів. У зв’язку з цим Президент запропонував звернутися «до європейських структур» із закликом надати фінансову допомогу в їх створенні.

Пiдготував Вiктор ЗАМ’ЯТIН, «День»
Газета: