Сюзанна СТАНІК, міністр юстиції України:
— ХХI століття — це століття гуманізму, демократичних правових засад, а значить — пріоритету жінок, сім’ї. Місце та роль жінки в суспільстві — одне з одвічних питань. Без високого статусу жінки неможливо стати цивілізованою та багатою державою. Жінка — це чарівне дзеркало, в якому відображається суспільство. Для більшості працездатних жінок адаптація до ринкових змін в економіці проходить надто важко. Жінки об’єктивно є менш конкурентоспроможною категорією на ринку праці. Це виявляється у зайнятості за наймом, підприємницькій діяльності, професійному та кар’єрному зростанні. Поєднання жінками суспільних функцій, пов’язаних з їхньою професійною діяльністю, та сімейних обов’язків змушує їх іноді відмовлятися від професійного зростання взагалі. У результаті програє як суспільство, так і сама жінка, тому що залишається нереалізованою значна частина її духовного та інтелектуального потенціалу. Репрезентованість жінок в органах державної влади, особливо щодо залучення високоосвічених жінок iз функцiями лідера до керівної діяльності, залишається незначною.
Чоловіки творять закони, а жінки — ще й мораль. Якби представництво жінок у парламенті було більшим, то й закони приймалися б якісніші, і з мораллю подекуди в протиріччя не вступали б. Жінки, як відомо, вбачають у політиці лише інструмент, а не самоціль, тому можуть бути могутньою конструктивною силою. Переконана, що активне залучення жінок до всіх процесів життєдіяльності держави сприятиме більш успішному проведенню демократичних перетворень в Україні. Здійснення державної політики щодо поліпшення становища жінок та запровадження механізму її реалізації дозволить створити рівні можливості для жінок та чоловіків, всебічного розвитку особистості, розквіту України.
Поряд iз цим, спостерігається зростання громадської активності жінок. Відбувається процес становлення масових жіночих організацій, збільшується кількість недержавних жіночих об’єднань. Причини, через якi жінки об’єднуються, різноманітні. Діапазон їхніх інтересів і діяльності дуже широкий: від клубів за інтересами до спроб впливу на реальну політику. На сьогодні Міністерством юстиції зареєстровано чотири політичні партії жіночого спрямування. Більшість жіночих організацій сповідує ідею українського державотворення. Жіночий рух в Україні проводить широку діяльність у різних напрямах. Зростає відповідальність цих організацій за долю жінки, родини, України в цілому. Поглиблюється співпраця iз цих питань жіночих організацій iз парламентом, іншими державними структурами. Жіночі організації або їхні філії має практично кожне українське місто, і їхня кількість зростає, що сприяє підвищенню фахового, соціального та особистісного статусу української жінки.
Діяльність саме жіночих організацій поряд з урядовими структурами і є оптимальним шляхом в реалізації суспільства рівних можливостей для жінок та чоловіків в Україні. Кооперація зусиль державних структур, об’єднань громадян, різноманітних жіночих організацій сприятиме формуванню громадської думки в українському суспільстві з питань рівних прав чоловіків та жінок.
Але, попри все, прекрасна половина людства зберігає своє природне призначення. І свято всіх жінок, яке щороку сповіщає після зими про початок пробудження усього живого, яскравий тому доказ. Відзначення світлого свята 8 Березня є ще одним виявом глибокої шани до жінки, і, насамперед, до берегині домашнього вогнища — Матері. Зі святими словами «рідна ненька» пов’язуємо найдорожчий у світі образ. Мамине серце сповнене теплом, любов’ю, терпінням і самопожертвою. До неї приходимо у важкі хвилини. І ніхто не дасть такої мудрої поради, як вона.
Жінка-мати — продовжувач людського роду, на ній тримається сім’я, держава, світ, без неї не може бути майбутнього. Мати не лише народжує й виховує дітей, вона творить історію. Її мудрість, поміркованість, виваженість допоможуть Україні знайти свій шлях, який приведе до кращого майбутнього. З високим поняттям «мати» невіддільно пов’язане й поняття «родина».
Мати, як берегиня сімейного гнізда, робить усе для його щастя, добробуту, благополуччя, а значить, зміцнює й державу. Нам усім слід пам’ятати про те, що найвищий закон Всесвіту — любов до жінки. Нехай ваші ніжні серця зігрівають своїм невгасимим вогнем наші оселі, нашу державу.
Земний уклін вам, щастя й любові!
Напередодні першого весняного свята я щиро зичу всім міцного здоров’я, щастя, миру, злагоди, добра, сімейного затишку, оптимізму, впевненості у собі, віри у велике майбутнє України.
Великий француз П’єр Бомарше якось сказав: «Природа звеліла жінці: будь чарівною, якщо можеш, мудрою, якщо хочеш, але розсудливою ти мусиш бути обов’язково».
Хай буде широким і світлим наш шлях уперед. Хай вистачить усім сил і завзяття гідно його пройти.