Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Права людини» на експорт?

1 березня, 2001 - 00:00

У доповіді американського відділення «Міжнародної амністії» йдеться насамперед про високотехнологічну електрошокову зброю, кайдани та інші спеціальні пристосування. В доповіді робиться висновок, що «глобальне виробництво, продаж та експорт обладнання для тортур є прибутковим бізнесом, що зневажає страждання, до яких він призводить». В США до нього залучені близько 80 компаній.

Володіння такими засобами є незаконним у США. «Амністія» стверджує, що державний Департамент торгівлі дає дозвіл на їх експорт під категорією «обладнання по контролю за злочинністю». За виданими з 1997 року експортними ліцензіями загальна сума продаж склала $97 млн.

Аналіз даних Департаменту торгівлі США показує, що основними споживачами специфічної продукції з позначкою «Made in USA» є Саудівська Аравія, Росія, Тайвань, Ізраїль та Єгипет. Доповідь стверджує, що «Міжнародна амністія» має документальні підтвердження застосування в цих країнах американських «технологій» під час катувань. За словами речника американської «Амністії» Алістера Ходжетта, хоча «тортурне» обладнання має сенс для легальних попереджувальних заходів, зокрема щодо стримування та підкорення ув’язнених, організація переконана, що експорт окремих його особливо жорстоких зразків має бути заборонений. У всіх інших випадках продаж за кордон цього «інструментарію» має бути призупинений до перевірки його впливу на стан здоров’я людини.

До речі, доповідь «Міжнародної амністії» з’явилася одночасно з виходом щорічної доповіді Держдепартаменту США щодо дотримання прав людини у світі.

Газета: 
Рубрика: