Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

I ліра попливе...

23 лютого, 2001 - 00:00

Уряд Туреччини вирішив відмовитися від контролю за обмінним курсом місцевої грошової одиниці — ліри (близько 688 тисяч лір дорівнюють $1 США). Відтепер національна валюта країни буде вільно котируватися на світових ринках. До останнього часу її курс жорстко регулювався урядом, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Прем’єр-міністр Туреччини, члени Кабінету і представники Центрального банку країни обговорювали питання про девальвацію ліри майже 10 годин. В опублікованій за підсумками цього засідання заяві особливо підкреслюється, що уряд не має наміру відходити від курсу на економічні реформи. На такий крок власті змушені були піти, щоб ослабити тиск на економіку, яка переживає нині фінансову кризу, відмовившись таким чином від одного з ключових компонентів своєї програми економічних перетворень — зниження інфляції.

Ужитим заходам передував обвал на турецькому фондовому ринку, багато в чому викликаний публічним конфліктом між прем’єр-міністром Бюлентом Еджевітом і президентом Ахметом Сезером — лідери розійшлися в оцінках того, як іде розслідування обвинувачень у корупції, висунутих проти кількох високопосадових турецьких чиновників. У середу основний індекс стамбульської біржі знизився більш як на 18% через побоювання, що розгорнеться політична криза в турецьких «верхах». Експерти вважають, що в уряду не було іншого виходу: облікові ставки в Туреччині злетіли останнім часом на небачену висоту. А з листопада минулого року здійснення програми економічної стабілізації було під великим питанням у зв’язку з фактами про корупцію в банківському секторі, що були оприлюдненi і негативно зустрінуті іноземними інвесторами.

Міжнародний валютний фонд, котрий надав Анкарі кредити на загальну суму близько $11 млрд., привітав нинішнє рішення турецької влади, яка збирається продовжувати проведення приватизації, а одержані від продажу державних підприємств додаткові прибутки витрачати на захист від інфляції, показники якої знижувалися протягом усього 2000 року. Як припускає Бі-Бі-Сі, якщо турецька економічна реформа провалиться, то це стане черговим мотивом засумніватися в правильності політики МВФ. Керуючий директор МВФ Хорст Кьолер заявив про підтримку вжитих Центральним банком Туреччини заходів і висловив надію, що, зрештою, вони допоможуть зупинити падіння курсу ліри і стабілізувати його, повідомляє агентство АП. Кьоллер закликав кредиторів не посилювати вимоги до турецьких комерційних банків і натякнув на можливостi надання Туреччині додаткових фінансових ресурсів МВФ. У той же час фонд, як відомо, дуже жорстко веде переговори з Україною із приводу надання їй куди менших сум.

Денис СКЛЯРЕНКО, «День»
Газета: