Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

До ПАРЄ ніхто не пише

26 січня, 2001 - 00:00

На засіданні в четвер моніторинговий комітет Парламентської асамблеї Ради Європи підтримав ряд поправок до проектів резолюції та рекомендацій з питання про свободу слова і функціонування парламентської демократії в Україні, внесених членами української парламентської делегації.

Як повідомив в інтерв’ю агентству член моніторингового комітету Василь Костицький з фракції СДПУ(о) , він, зокрема, вніс поправку про неопублікування до закінчення розслідування справи результатів незалежної експертизи аудіозаписів (обнародуваних під кінець листопада Олександром Морозом. — Ред. ) у разі її проведення.

За повідомленням агентства Інтерфакс-Україна, ПАРЄ збирається рекомендувати Комітету міністрів РЄ у разі звернення Верховної Ради організувати незалежну експертизу оригіналів аудіозаписів на предмет їх автентичності, а також експертизу, покликану встановити точний час і причину смерті людини, чиє тіло було знайдене в Таращі (включаючи експертизу ДНК). ПАРЄ також закликає владу України з’ясувати, якщо буде доведено, що журналіст мертвий, точну дату його смерті та її причини, а також притягнути винних до відповідальності, забезпечити права родичів жертви як потерпілої сторони у разі підтвердження факту смерті Георгія Гонгадзе.

Разом із тим постійний представник України в РЄ, перший заступник міністра закордонних справ України Олександр Чалий офіційно заявив, що листа міністра юстиції Сюзанни Станік на адресу президента ПАРЄ про готовність надати в розпорядження РЄ аудіозаписи розмов буцімто вищих посадових осіб країни не існує. В середу, під час зустрічі з українськими журналістами у Страсбурзі, він сказав, що журналісти не досить ясно зрозуміли лорда Рассела-Джонстона на його прес-конференції. Доповідачі ПАРЄ, пояснив він, у ході зустрічі в Міністерстві юстиції під час їх останнього візиту в Україну отримали лист за підписом українського експертного інституту, що проводив судову експертизу аудіоплівок, у якому були викладені «підходи, методика і результати».

Він також повідомив, що до ПАРЄ не надходив офіційний лист від Верховної Ради з проханням сприяти у проведенні незалежної експертизи аудіокасет.

Між тим член моніторингового комітету Ханна Северiнсен на прес-конференції, присвяченій дебатам «Свобода слова та функцiонування парламентської демократiї в Українi», повідомила, що можливість введення санкцій проти України на цій сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи не обговорюватиметься. Як передає кореспондент УНІАН, Х.Северінсен вважає, що Україні потрібно дати можливість виправити свої помилки. Крім того, на прес-конференції Х.Северінсен зазначила, що постанови Верховної Ради щодо звернення до міжнародних організацій про допомогу у проведенні незалежних експертиз аудіокасет та тіла, знайденого у Таращанському лісі, а також — листа від тимчасової слідчої комісії щодо розслідування справи Георгія Гонгадзе, переданого ПАРЄ, достатньо, щоб вважати це зверненням української сторони до Ради Європи по допомогу. За словами Х.Северінсен, у них є компетентна установа у Відні, яка може зробити таку експертизу.

Газета: