Усе під час візиту Леоніда Кучми до Росії, який завершився вчора в Петербурзі, мало свідчити, що Росія не зацікавлена в продовженні конфронтації з Україною. З одного боку, Президенту України був влаштований надзвичайно теплий прийом, два президенти відкрили в Петербурзі пам’ятник Шевченкові та Північно-Західну ТЕЦ, разом відзначили 80-річний ювілей плану ГОЕЛРО. З іншого, як заявив на зустрічі ділових кіл президент Росії Володимир Путін, вже сам факт мінської домовленості про врегулювання газової проблеми кардинально змінив і двосторонні відносини, і ставлення до обох країн з боку європейських партнерів.
На думку Кучми, газові проблеми майже повністю розв’язано. Тепер же, як передає Інтерфакс слова російського президента, до кінця року, а може і в найближчі дні, будуть підписані українсько-російські угоди про співробітництво в газовій сфері, які розвивають положення мінських угод. Ті самі, які уряди двох країн зобов’язалися підписати ще до зустрічі президентів. При цьому Путін додав, що Росія не тільки розвиватиме трубопровідну систему України, але й шукатиме можливості створення нових систем. Але зовсім не означає, за його словами, що українська система використовуватися не буде. Йдеться, як вважає Путін, не тільки про її реконструкцію, але й про розширення її можливостей. Таким чином, гостроту питання завдяки черговій зустрічі президентів, схоже, знято. Леонід Кучма пообіцяв, що Україна більше не допустить звинувачень себе в нецивілізованій поведінці в Росії та Європі.
Володимир Путін, у свою чергу, сказав, що дві країни можуть вийти на європейські ринки як партнери — Росія постачатиме газ, Україна забезпечуватиме його транзит. І що обидві країни не повинні втрачати потенціал співробітництва й лідируючі позиції в світі в ядерній енергетиці, металургії, космосі. Обидва президенти погодилися, що міжурядова комісія працює неефективно, і при підвищенні ефективності її роботи багато питань можна було б вирішувати і без втручання президентів, як сказав Кучма. Поки що, мабуть, не складається.
Очевидно, в Києві вивчать і російську пропозицію створювати транснаціональні та міждержавні економічні об’єднання. Поки що Кучма відзначив активність російського капіталу в українських приватизаційних процесах, і підкреслив, що Україна зацікавлена в стратегічних інвесторах. Таким чином, зрушення намітилися. Залишилося дочекатися результатів.