«День» продовжує відстежувати шлях законопроектів, які стосуються обмеження верхньої межі в позовах щодоо захисту честі і гідності до ЗМІ. Нагадаємо, що для внесення до порядку денного нинішньої сесії парламенту пропонувалися законопроекти змін до існуючих законів, що регулюють інформаційний простір, запропоновані народними депутатами Олександром Зінченком, Олексієм Шеховцовим — Зореславою Ромовською та Олександром Куликом — Віталієм Шевченком. Жоден із них не набрав необхідної кількості депутатських голосів. Згідно з новим регламентом парламенту розгляд цих законопроектів відкладено до наступної сесії. А тим часом голова Комітету з питань свободи слова Верховної Ради Олександр Зінченко подав ідею створити робочу групу з розробки єдиного законопроекту, розраховуючи, що цей крок дозволить набрати більшість голосів для розгляду цього питання парламентом. Які дії Верховного Суду України у даній ситуації, коли ЗМІ продовжують пред’являтися позови на неприпустимо великі суми, а парламент зволікає з ухвалою про верхню межу в позовах з дифамації до ЗМІ? На запитання «Дня» відповідає суддя Верховного Суду України Іван ДОМБРОВСЬКИЙ:
— На прохання Міністерства юстиції Верховний Суд висловив свої пропозиції щодо внесення змін до декрету Кабінету Міністрів про державне мито. В них пропонується позови до ЗМІ, пов’язані з відшкодуванням моральної шкоди, оплачувати митом на загальних підставах. Це означає, що коли процес виграє позивач, то ця сума буде стягнута з відповідача на його користь, якщо ж він програє, значить, сума залишиться як його збитки. Таким шляхом можна стимулювати пред’явлення позовів на реальні, а не на астрономічні суми.
Ми пропонували: якщо ціна позову становить до ста неоподаткованих мінімумів прибутків, то мито стягується в розмірі одного неоподаткованого мінімуму (17 гривень. — Авт. ), якщо понад сто — 10% від ціни позову. Думаю, що на цьому етапі це вихід найбільш реальний, щоб обмежити необгрунтовані суми позовів.
Ми відправили цей документ Мінюсту, а він у свою чергу через Кабмін повинен це внести до Верховної Ради.