Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Польща розглядає норвезький газ як фактор безпеки

2 грудня, 2000 - 00:00

«Ми тепер менш залежні від «Газпрому», написала вчора польська «Газета Виборча» (www.gazeta.pl), коментуючи можливості укладення угоди про постачання газу з Норвегії до Польщі на початку наступного року. За інформацією газети, будівництво газопроводу по дну Балтійського моря мусить бути закінчене у 2006 р., і тоді ж почнуться перші поставки.

Зараз Польща споживає близько 11 млрд. кубометрів газу щорічно, повідомляє «Виборча», але за 20 років, за оцінками експертів, ці обсяги зростуть до 28— 34 млрд. кубометрів. При цьому польський уряд не бажає, аби з одного джерела (тобто «Газпрому») надходило більше половини обсягів споживаного газу. До того ж імпорт із Норвегії міг би стати своєрідним «вентилем безпеки», якби імпорт з Росії з якоїсь причини зменшився.

«Виборча» повідомляє, що довжина запланованого трубопроводу сягатиме 1000 км, а вартість його спорудження — близько $1 млрд. Кошти на будівництво надасть норвезька сторона.

Зараз Польща імпортує щорічно близько 7 млрд. кубометрів газу з Росії і лише близько 200 млн. кубометрів — з Норвегії. Попередню угоду про збільшення закупок газу в Норвегії польський та норвезький прем’єр-міністри підписали ще в липні. Однак до останнього часу норвезька сторона не була певна, що проект окупиться, якщо Польща закуповуватиме менш як 10 млрд. кубометрів газу (Варшава була й залишилася готовою купувати 5 млрд. кубометрів газу щорічно). Але тепер, за інформацією польської газети, Норвегія дала свою згоду. Коментар «Виборчої» припускає, що причинами цього могло стати як експансія «Газпрому» до Європи, так і побоювання, що наступний польський уряд буде менш зацікавлений у диверсифікації джерел постачання енергоносіїв. Робиться й розрахунок на те, що за кілька років частину газу буде скеровано до Швеції або Данії.

«Можливо, норвезький газ не кращий за російський. Він буде навіть дорожчим. Але безпечнішим», — робить висновок «Газета Виборча».

P.S. Посол Польщі в Україні Єжи Бар влітку в інтерв’ю «Дню» говорив, що його країна пропонує й Україні залучитися до цього проекту. Поки що відповідь Києва — негативна.

Газета: 
Рубрика: