Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тютюнові розбірки між США та ЄС

8 листопада, 2000 - 00:00

Про мільярдні втрати в тютюновій галузі говорили в Брюсселі щонайменше останні півроку. У червні було зроблено навіть відповідну заяву, в якій звинувачувалося дві американські компанії. Проте тоді назви жодних фірм не вказувалися. Набирати більш реалістичних обрисів (судових, зокрема) тютюнова суперечка почала тільки на минулому тижні, коли Велика Британія розпочала розслідування щодо компанії British American Tobacco, яка вважається другою за обсягами виробництва та продажу тютюнових виробів у світі. Компанію запідозрили в незаконному імпорті на Туманний Альбіон сигарет. Порушення справи ще проти двох американських «сигаретних» компаній уже Єврокомісією, одним із керівних органів Євросоюзу, стало продовженням боротьби з тютюновою контрабандою американських виробників. Представники Євросоюзу також заявили, що відкрити власні судові справи планує ще низка західноєвропейських країн. Італія вже оголосила про свої наміри.

Імовірність того, що тютюнові компанії США будуть змушені заплатити компенсації, можливо, незначна, але невиключена. Сполучені Штати уже проводили власні розслідування щодо торгівлі деяких компаній тютюновими виробами за кордоном. Ряд «грішків» було виявлено. Скажімо, через високі ввізні мита та податки на американські сигарети в Євросоюзі, компанії були просто змушені вдатися до заходів, аби якимось чином обминути закон. Сигарети на ринки інших країн постачалися просто через контрабандні канали. Тому, скажімо, в Італії чи Іспанії американські сигарети коштували на 20—30% від їхньої реальної вартості (тобто якби були враховані усі податки).

Водночас Сполучені Штати мають прецедент порушення справи проти національного тютюнового виробника із фіналом, який, м’яко кажучи, пошив у дурні постраждалу ж сторону. Американське правосуддя стало фактично на захист своєї компанії. Сталося це у липні цього року, коли канадський уряд звинуватив Р. Джей. Рейнолдс у тій же контрабанді. Американська Феміда тоді досить чітко дала зрозуміти, що США не мусять слідкувати за сплатою податків у чиїйсь країні, а тим паче збирати податки, замість неї...

Чи чекатиме така ж доля Європейський Союз? Цілком можливо. Тим паче, що Сполучені Штати справді можуть діяти по вже усталеному регламенту (як-то канадська справа). До того ж Штати, дійсно, мають так зване Податкове Правило, яке було прийнято Вашингтоном ще у XVIII столітті, що забороняє «використовувати федеральні суди у зборі податків інших країн». Проте у такому випадку цілком можна очікувати черговoї «битви» між Штатами та Євросоюзом. Якщо бананова вже нібито завершилася, то тютюнова, очевидно, тільки розпочинається.

Віра ЄВТУШИНА
Газета: 
Рубрика: