Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Югославія одержала прописку в міжнародному співтоваристві

3 листопада, 2000 - 00:00

У ніч на четвер Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй одностайно прийняла Югославію до своїх лав. Цьому передувало відповідне рішення Ради Безпеки ООН у вівторок, про яке схвально відгукнулося МЗС України у своїй заяві від 1 листопада. Протягом останніх восьми років після розпаду СФРЮ місце Белграда в ООН залишалося вакантним, хоча він був в 1945 році серед її засновників.

Стан, в якому Югославія знаходилася до останнього моменту, міжнародні аналітики визначають коротким і однозначним терміном «остракізм», тобто ізоляція плюс недовіра.

В середу Сполучені Штати та інші країни Заходу нагадали Белграду, що членство в ООН зобов’язує брати участь у процесі, який провадить міжнародний Гаазький трибунал. Жертви злочинів у південній Європі не повернути, заявив на засіданні Генеральної Асамблеї представник Хорватії в ООН Іван Сімонович, однак «нашим законним, політичним та моральним обов’язком є співробітництво у розслідуванні військових злочинів». Представник США Холбрук підкреслив, що членство ООН вимагає поваги Югославії до Статуту ООН та розуміння необхідності співробітництва з Гаазьким трибуналом. Таким чином Захід відповів Белграду на заяву югославського президента Коштуніци, що тільки серби можуть судити Слободана Мілошевича.

Повноважний представник югославського президента в ООН Горан Свіланович, який є найбільш ймовірним наступним міністром закордонних справ Югославії, пообіцяв дотримуватися положень Статуту ООН, але нічого не обіцяв стосовно виконання вимог міжнародного трибуналу в Гаазі.

Денис СКЛЯРЕНКО
Газета: