Ізраїльська сторона болісно сприйняла цей варварський акт. Президент Ізраїлю Моше Кацав назвав це виявом «нелюдських цінностей» з боку Палестинської автономії. Своє невдоволення висловили Сполучені Штати, які напередодні теж зазнали втрат: у Єменському порту Адені самогубець спрямував свій човен, начинений вибухівкою, на американський есмінець «Коул, унаслідок чого загинуло 6 американських моряків і 36 було поранено.
Останні події на Близькому Сході все більше розділяють сторони конфлікту — палестинців, які прагнуть створити власну державу, і ізраїльтян, які хочуть зберегти безпеку для себе. Дедалі більше віддаляється і для народу Палестинської автономії можливість досягти власної державності. Хоча ще кілька тижнів тому здавалося, що сторони можуть досягти, можливо, хоч неповної домовленості, залишивши складні питання стосовно статусу Єрусалиму на потім.
Учорашнє опитування, яке було проведене газетою «Джерусалем Пост» засвідчило, що близькосхідний процес в очах ізраїльтян помер. 79 респондентів назвали Осло провалом, понад 61 відсоток вважає, що із палестинцями неможливо досягти будь-якої мирної угоди.
Ізраїль тим часом перекрив кордон з Єгиптом і блокував палестинські міста.
Виконуючий обов’язки міністра закордонних справ Ізраїлю Шломо Бен-Амі закликав лідерів Йорданії, Єгипту сказати Арафатові «досить». Тим часом перед загрозою нового конфлікту із арабським світом (надходять повідомлення, що президент Іраку Саддам Хуссейн відправляє свої війська на підтримку палелстинців) ізраїльські політики все більше згуртовуться довкола нинішнього прем’єра. Ехуд Барак, який вважає, що мирний процес перебуває у смертельній небезпеці, і Арафат не є «партнером у досягененні миру», закликав створити уряд надзвичайного стану. До нього Барак запросив свого суперника, лідера правого блоку Лікуд Аріеля Шарона. Поки що Шарон не дав остаточної згоди, очікуючи офіційного запрошення. Але спостерігачі переконані, що уряд надзвичайного стану дуже скоро буде створено. Шарон вимагає певних поступок — наприклад, його блок підтримуватиме уряд, якщо «буде вжито енергійних заходів по зміцненню й відновленню безпеки».
Арафат заявив, що палестинський народ залишиться сильним і «продовжить марш на Єрусалим, столицю Палестинської держави». Незрозуміло, як він досягне цієї мети, враховуючи й міжнародну ситуацію (наприклад, він не має, як колись, однозначної московської підтримки), і те, що ізраїльська армія набагато боєздатніша за палестинські сили. Барак відверто вважає, що палестинці неготові до переговорів, але націлені на конфронтацію.
Ще однією жертвою подій на Близькому Сході стала нафта. Ціна за неї підскочила до рекордної позначки у 37 доларів за баррель у Нью-Йорку.
Присутність генерального секретаря ООН Кофі Аннана в регіоні, спроби дипломатичного посередництва різних країн до вечора у п’ятницю результатів ще не дали.
МЗС України переконане, що шанс для мирного врегулювання за допомогою двосторонніх і багатосторонніх переговорів поки не втрачено.
КОМЕНТАР
Зеєв БЕН-АР’Є, радник-посланник Посольства Ізраїлю в Україні:
«Те, що сталося — лінчування натовпом ізраїльських солдатiв — мало сказати, це новий виток і новий пік напруженості. Подібне взагалі важко собі уявити. Це щось нове і неймовірне. Будь-яка зi здоровим глуздом людина може зрозуміти, що є межа терпінню. Натовп лінчував солдатiв — а палестинські поліцейські принаймні, не зробили нічого, щоб цьому запобігти.
Ізраїль провів акцію у відповідь — операцію бойових гелікоптерів обмеженої дії. Вона носила характер попередження і з військової точки зору була не найбiльш дієвою мірою — можна було б знайти і куди більш дієві. У більшості випадків палестинській поліції повідомлялося, які цілі будуть уражені.
Арафат, як повідомили засоби масової інформації, назвав це оголошенням війни. А камiння, автомати, напади на ізраїльських солдатiв, те, що було до цього — це не оголошення війни?
І після проведення цієї операції ми продовжуємо сподіватися, що можна зупинити терор і насильство і повернутися до стола переговорів.
Мирному процесу нанесено важкий удар. Це — і удар по масовій свідомості в Ізраїлі. Адже багато хто не підтримав неймовірний компроміс Барака по Єрусалиму. Останні події лише змiцнили їх у своїй думці.
Те, що протягом цих двох тижнів відбувається, — важко осягнути. ЗМІ передавали, що причиною зіткнень стало відвідування Храмової гори Аріелем Шароном. Але Шарон зовсім не приїжджав туди для провокацій — він, як і будь-який єврей, має право відвідувати святі для іудеїв місця, куди вхід не заборонений нікому з ізраїльтян. Однак те, що сталося потім, важко уявити собі як спонтанну реакцію. Швидше, це було зорганізовано і сплановано зазделегідь. Причому у перших рядах нападаючих була палестинська поліція, яка повинна стежити за порядком, адже вона створена і озброєна за допомогою Ізраїля. Перед натовпом спеціально були виставлені діти.
Ізраїльське керівництво при цьому два тижні втримувало армію від переходу у контрнаступ. За домовленістю із палестинцями ізраїльські військові частини були відведені від гробниці Іосифа в Наблусе. Як тільки це сталося, не пройшло і години, як вона була сплюндрована і зруйнована.
Усі заяви палестинців з вимогами негайного припинення вогню не мали відповіді. Як тільки припиняться камiння, пляшки із запалювальною сумішшю, постріли в ізраїльських солдатiв, відразу ж припиниться і реакція у відповідь.
Я думаю, що Арафат «перегнув палицю». Вигоди, які він зараз отримав, не такі вже й великі, і напевне, він буде змушений повернутися до мирного процесу. Повернутися до нього буде дуже важко, і з кожним днем усе важче. Але Ізраїль вірить, що все ще можна відновити».