Вчора світу було повідомлено про те, що Ехуд Барак і Ясир Арафат домовилися про нову зустріч за американського посередництва, і ситуація навколо двотижневого конфлікту на палестинських територіях, здавалося, нормалізуватиметься. І вчора ж нова інформація про події на Близькому Сході засвідчила, що не все так просто. В результаті нових нападів палестинців на ізраїльські військові пости загинуло кілька ізраїльських військовослужбовців. Втім, загалом західні спостерігачі відзначають, що ситуація зараз дійсно не настільки трагічна, як два тижні тому. І керівництво як Ізраїлю, так і Палестинської автономії, схоже, дійсно бажає повернутися до переговорного русла. Хоча поки що обидві сторони вимагають одна від іншої припинити насильство першою. Ізраїльська армія утримується від масштабних операцій.
Американський президент Білл Клінтон зізнався, що фактично не відходив від телефону і весь час тримав зв’язок із керівниками Палестини та Ізраїлю. Свою долю в примирення внесли Генеральний секретар ООН Кофі Аннан та російський міністр закордонних справ Ігор Іванов.
В оприлюдненій учора заяві Аннана говорилося, що він отримав запевнення про зустріч представників ізраїльських та палестинських служб безпеки разом із їхнім американським колегою. Головна тема зустрічі — палестинсько-ізраїльські заворушення останніх двох тижнів, які забрали майже сто життів. З американського боку в обговоренні братиме участь керівник ЦРУ Джордж Тенет.
Про будь-які деталі зустрічі нічого не повідомлялося, а відтак досить важко сказати, чи принесе вона якісь зміни у близькосхідне врегулювання. Найбільші сподівання досі покладаються на тристоронню зустріч — Ясіра Арафата, Ехуда Барака та Білла Клінтона (або ж Мадлен Олбрайт). Проте не слід забувати і про цілу низку провалів подібних зустрічей (Кемп-Девід, Париж).
Ізраїльський прем’єр Барак збирається погодитися на поновлення переговорів з Арафатом лише після повного припинення збройних сутичок. Поки ж стрілянина на Близькому Сході не вщухає (принаймні не вщухала упродовж вчорашнього дня у деяких районах). АП повідомляє, що з ізраїльського гелікоптера було обстріляно озброєного палестинця біля Віфлеєма. В Секторi Газа сталося два вибухи біля ізраїльських застав. Досі лишаються в заручниках ісламістського руху «Хезболла» троє ізраїльських солдатів. Зовні ж виглядає так, що заворушення, спровоковані візитом Шарона до Храмової гори, було сплановано заздалегідь. І для початку сутичок не вистачало лише приводу. Відповіді на запитання — кому вигідний зрив мирного процесу — поки що немає. А відтак запланованого на листопад проголошення палестинської державності може й не відбутися — або ж держава залишиться не визнаною в світі.