Поняття «європейський вибір України» є настільки широким і багатогранним, що повністю висвітлити його навіть в рамках «Громадського форуму» просто неможливо. Тому хочу зупинитися на окремих моментах, пов’язаних з інтеграцією нашої держави в Європу.
Перш за все хочу підкреслити, що інтеграція в європейські структури, центральне місце серед яких займає Європейський Союз, є стратегічною метою зовнішньої політики України. Це було підтверджено Президентом України Леонідом Кучмою у його інавгураційній промові, у цьому напрямі проводиться наша політика на міжнародній арені, здійснюються заходи всередині країни. Вони спрямовані на наближення України до ЄС і мають забезпечити входження держави до європейського політичного, економічного і правового простору.
Європейський Союз є одним з потенційних світових лідерів ХХI століття, який показує напрям руху для інших держав людської цивілізації. П’ятнадцять країн Європи досить швидко і послідовно прямують до економічного та політичного об’єднання і створюють унікальне міждержавне об’єднання з єдиним громадянством, кордонами, грошовою одиницею, внутрішньою та зовнішньою політикою. Ще одинадцять держав, серед яких західні, північні та південні сусіди України, поступово і впевнено прямують до набуття повноправного членства у ЄС. До кордонів України наближається зона стабільності, економічного та соціального добробуту. Поступово відбувається об’єднання Європи у єдину родину, де Україна, будучи невід’ємною частиною європейського цивілізаційного простору, повинна зайняти належне їй місце.
З точки зору напряму еволюції світової цивілізації, безсумнівною є тенденція руху соціально-орієнтованої ринкової економіки, громадянського суспільства, демократії з її цінностями із заходу на схід.
Орієнтація України на інтеграцію до ЄС зумовлюється багатьма міркуваннями. Поряд з гуманітарними аспектами вона визначається тенденціями розвитку світової економіки, економічними інтересами держав, необхідністю ефективно використовувати індивідуальні природні переваги. Досвід наших найближчих західних сусідів яскраво переконує в цьому.
Саме ці фактори, політично- економічні та соціально-культурні стандарти країн-членів ЄС і визначили курс України на європейську інтеграцію. Крім того, такий зовнішньополітичний вибір відповідає національним інтересам України, забезпечує нову якість розвитку українського суспільства у третьому тисячолітті.
Безумовно, серед причин інтеграції України до ЄС найбільш вагомими є економічні. Після вступу до ЄС країн-кандидатів з Центрально-Східної Європи ЄС становитиме достатньо великий ринок з 500 млн. споживачів. Крім цього слід відзначити високу платоспроможність споживачів ЄС, стабільні темпи економічного розвитку країн-членів ЄС, високий рівень виробництва, споживання, розрахунків.
Іншими словами, економічно орієнтуючись на Європу, ми визначаємо для себе завдання високого рівня, що саме по собі вже є однією з передумов успіху. А якщо ж робити ставку лише на ринки СНД, то отримані одномоментні переваги можуть перекреслити майбутні здобутки та законсервувати технологічну відсталість.
Однак не тільки цим продиктовано курс на інтеграцію України до ЄС. Економічні реформи в Україні за своєю спрямованістю співпадають із зовнішньополітичним курсом на набуття членства у ЄС. Інтеграція до ЄС є важливим реформостимулюючим фактором для економіки України. Вона здатна значною мірою прискорити економічний розвиток та гарантувати політичну безпеку і стабільність, сприяти розвитку демократії та законності.
У гуманітарній сфері інтеграція України до ЄС є неодмінною складовою повернення України до європейської цивілізації та відновлення її європейської ідентичності. Впровадження європейських норм і стандартів у культурі, освіті, науці і техніці, інтеграція до загальноєвропейського інтелектуально-освітнього та науково-технічного середовища сприятимуть прогресу українського суспільства.
Інтеграція України до ЄС також відповідає соціальним потребам нашого суспільства. Україна орієнтується на високі європейські стандарти в галузі забезпечення прав людини, соціального захисту, охорони здоров’я, освіти, охорони довкілля. Нам необхідно привести соціальну політику України у відповідність до стандартів ЄС і поступово досягти загальноєвропейського рівня соціального забезпечення і захисту населення.
Від європейської інтеграції України крім адаптації національного законодавства до норм ЄС, економічного розвитку, стабільності та внутрішньополітичної злагоди можна також очікувати реформування систем страхування, охорони здоров’я та праці, пенсійного забезпечення, політики зайнятості та інших галузей соціальної політики відповідно до норм ЄС.
У загальнонаціональному та моральному контексті ця ідея може стати об’єднуючою національною ідеєю в Україні. ЄС уособлює, перш за все, стабільність, безпеку та економічний розвиток і процвітання нації.
Щодо «мінусів», то на фоні очевидних переваг, згаданих вище, вони практично відсутні або ж надто маломірні. Олександр МАЙДАННИК, заступник міністра закордонних