Міланська газета «Коррьєре делла сера» опублікувала інтерв'ю Патріарха Московського і Всієї Русі Алексія II, присвячене відносинам між Московською патріархією та Ватиканом. Патріарх ще раз, майже без змін, озвучив відому всьому світові позицію священноначалія РПЦ щодо зустрічі Папи та Патріарха, а також візиту Папи Івана Павла II до Москви. Позицію, яка, по суті, є категоричною відмовою. Російський сайт в Інтернеті «Соборность» наводить висловлювання з цього приводу газети «Сегодня»: «Усіх самопринижених «Mea culpa» («Моя провина»), вимовлених Римським папою у ювілейному році, мабуть, недостатньо. Глава Римсько-католицької церкви, виявляється, має окремо покаятися у своїх гріхах перед Російською православною церквою, тільки тоді можна буде говорити про паломництво римського понтифіка до Москви. Саме такого висновку доходиш, читаючи інтерв'ю, опубліковане в міланській газеті. Предстоятель РПЦ говорить про діалог, який «можливий і вкрай необхідний», проте підкреслює, що «обмін візитами» (це новий момент, досі Алексій, начебто, до Риму не збирався, пише «Сегодня») залежить від розв'язання двох застарілих проблем: переслідування православних з боку греко-католиків у Західній Україні і прозелітизм католицьких священиків «на канонічній території» РПЦ.
Втім, тон Патріарха дещо пом'якшився. Він визнав за потрібне повідомити, що глибоко поважає Івана Павла II і сподівається, що найближчим часом може бути відкрита нова сторінка у відносинах між двома церквами. Алексій II додав, що зустріч двох предстоятелів, певна річ, після усунення вищезгаданих перешкод та підготовки відповідних документів, могла б стати справді епохальною подією, а не просто протокольним кроком».
Інтерв'ю патріарха Алексія II Ватикан коментує вельми обережно. Як повідомляє Інтерфакс, у відповідь на висловлювання патріарха Алексія II заступник глави прес- служби Ватикану Чіро Бенедеттіні заявив, що Святий престол працює разом з російськими православними християнами над подоланням розходжень, які затьмарюють відносини між двома церквами. «Позиції сторін відомі, і вже давно католицька й російська православна церкви працюють разом, у позитивному дусі для розв'язання цих проблем». Джерела запевняють, що Святий престол покладає надії на успішну роботу спільної комісії, створеної в Україні Греко-католицькою церквою та Українською православною церквою, яка залежить від Московської патріархії.
Ватикан, як завжди, хоче уникнути полеміки. Однак відомо, що у ватиканських колах викликало здивування те, що Алексій II використав термін «переслідування», говорячи про одну з перешкод для діалогу з католиками.