Візит урядової делегації України на чолі з першим віце-прем’єром Юрієм Єхануровим до штаб-квартири Міжнародного валютного фонду (Вашингтон), планований на 22— 24 липня, перенесено на прохання американської сторони на 31 липня. Зі слів прес-секретаря першого віце-прем’єра Геннадія Гармаша, «візит перенесено з технічних причин». «Якихось причин відстрочки візиту, пов’язаних із взаємовідносинами уряду України з МВФ, Свiтовим банком та урядом США, немає», — запевнив він.
Упродовж візиту українська делегація мала намір зустрітися з низкою офіційних осіб у керівництві МВФ, Свiтового банку (СБ) та уряду США, зокрема, з директором-розпорядником МВФ Херстом Келлером, президентом СБ Джеймсом Вульфенсоном і міністром фінансів США Лоуренсом Саммерсом.
Напередодні міністр фінансів Ігор Мітюков, який входить до складу делегації, заявив про скорочення переліку питань, які перешкоджали продовженню кредитування з боку МВФ. Це передусім стосується розбіжностей українського уряду з місією МВФ щодо питання про «касовий розрив» у виконанні держбюджету. «Ми готуємо проект рішення, яке має задовольнити МВФ», — зазначив міністр.
І.Мітюков також повідомив, що буде виконано й іншу умову поновлення кредитування за програмою розширеного фінансування, пов’язану з юридичним урегулюванням боргових зобов’язань Мінфіну перед Нацбанком. Він припускає, що українська делегація може вже у Вашингтоні представити прийняту постанову уряду.
Незважаючи на те, що Україна вже тривалий час обходиться без зовнішніх позик, прем’єр-міністр Віктор Ющенко вважає, що країна на нинішньому етапі свого розвитку не може відмовитися від кредитів МВФ. Мотивуючи свою думку, прем’єр зауважив, що держава, перебуваючи в перехідному періоді від адміністративної до ринкової економіки, не може відмовитися від виплати певного обсягу соціальних платежів та іншої групи державних витрат. «У цей перехідний період, коли з’являється пробіл в економіці, постає запитання: як сказати людям, що вибір ринкової економіки приведе до зниження соціальних стандартів?», — сказав прем’єр (Інтерфакс-Україна). При цьому В.Ющенко заявив, що кредити МВФ за програмою EFF потрібні країнам на «короткий проміжок часу», а не на більш тривалий період.
Керівник групи радників прем’єр-міністра України Валерій Литвицький вважає, що в разі поновлення у вересні-жовтні кредитування МВФ Україна може отримати до кінця року два транші на суму близько $250— 260 млн. кожен. «Я не виключаю, що якщо буде прийняте рішення про повернення (частини раніше отриманих кредитів. — Авт. ) у зв’язку з наданням неправильної інформації про валютні резерви, ця сума може бути знижена», — сказав він.
Тим часом відстрочка візиту дає підстави для сумних прогнозів. Це припущення підтвердив учора і перший віце- прем’єр Юрій Єхануров, який заявив, що впродовж візиту в штаб-квартиру МВФ, передбаченого на кінець липня, урядова делегація України не буде «ставити жорстко питання» про терміни поновлення кредитування, а також «про якісь конкретні гроші».