Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Експорт зерна знову стимулюватимуть

9 червня, 2000 - 00:00

Прем’єр-міністр України Віктор Ющенко під час зустрічі з депутатською групою «Трудова Україна» назвав однією з причин подорожчання хліба те, що на імпорті зерна трейдери отримують додатковий прибуток за рахунок відшкодування ПДВ з держбюджету. Як відомо за даними митниці, тільки сухопутним шляхом з України було вивезено більше трьох мільйонів тонн пшениці твердих сортів, що призвело до дефіциту зерна і наслідком цього було його подорожчання.

За оцінками народного депутата, члена комісії з питань бюджету Олександра Свириди, відшкодування ПДВ з бюджету за таким обсягом експорту становило 300—400 млн. грн. Це стало по суті надприбутком експортерів, оскільки вони «перед цим непогано заробили на поставках селу паливно-мастильних матеріалів, хімії та сільгосптехніки, за які селяни розрахувалися зерном за диспаритетними цінами. Другий прибуток — 300—400 млн. грн. трейдери отримали за рахунок бюджету» — вважає народний депутат. При цьому слід наголосити, що цей надприбуток не потрапляє безпосередньо сільгоспвиробникам, бо технічну можливість здійснювати експортні операції мають лише трейдери, яких в Україні є три-чотири, можливо, п’ять і які оперують величезними оборотними коштами, необхідними для формування великих експортних партій пшениці.

Таким чином, у державі створилися і продовжують діяти економічні чинники, які стимулюють експорт зерна, а мало б бути навпаки, оскільки сьогодні немає надлишків виробництва зерна. Цього року, за словами Віктора Ющенка, за песимістичними прогнозами очікується, що врожай зернових буде зібрано на рівні минулого (25—26 млн. тонн), за більш оптимістичними — вдасться зібрати на 3 млн. тонн більше. Проте, ситуація з вивозом зерна може повторитися. Бо в законодавчому полі не відбулося змін, які стримували б експорт деяких видів сільгосппродукції. Уряд подавав до парламенту законопроект, за яким всі операції купівлі-продажу зерна оподатковуються за нульовою ставкою, що унеможливило б відшкодування ПДВ, а отже, не стимулювало б експорт зерна. Проте за словами Олександра Свириди, «цей законопроект «зависнув» у Верховній Раді, оскільки в ній є сили, які блокують його прийняття». Ірина ЧЕМЕРИС, «День»

Газета: