Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Польська правиця: між ідеологією та доцiльнiстю

Бальцерович іде, щоб залишитися?
31 травня, 2000 - 00:00

У Польщі розгортається чи не найбільша урядова криза за два з половиною роки існування право-центристської коаліції, до складу якої входить Акція Виборча Солідарність та Унія Вольності. Річ у тім, що «молодший партнер» коаліції — Унія Вольності (Союз Свободи) проголосував у неділю про вихід із уряду і п’ятеро міністрів — членів цієї партії — оголосили наступного дня про відставку. Це лідер Унії Вольності, адепт шокової терапії, міністр фінансів Лєшек Бальцерович, міністр юстиції Ганна Сухоцька, міністр закордонних справ Броніслав Геремик, міністр оборони Януш Онишкевич та міністр транспорту Тадеуш Сірійчик.

Лідери Унії Вольності вимагають відставки прем’єр-міністра Ежи Бузека, якого вони звинувачують у повільному поступі реформ. Зокрема йдеться про неспроможність одного із лідерів Акції виборчої солідарності примусити своїх однопартійців голосувати за необхідні Речі Посполитій ринкові реформи для вступу до ЄС. Краплею, що переповнила чашу терпіння унії Вольності, став провал пакету законів про роздержавлення власності, розробленого міністром фінансів, провідним польським реформатором Лєшеком Бальцеровичем. Цей законопроект провалила група депутатів із Акції виборча Солідарність, яка складається з кількох десятків фракцій.

Втім Єжи Бузек назвав відставки своїх колег безвідповідальними і заявив, що не прийме їх, бо це завдасть шкоди інтересам Польщі. Водночас він закликав «відставників» бути відповідальними перед державою та бути понад партійними інтересами, допоки не буде запропоновано чітке вирішення цієї кризи.

Це вже не перша подібна публічна акція Бальцеровича, який не дуже славиться схильністю до компромісів. Він і раніше заявляв про можливість піти у відставку. Тоді це було на знак протесту проти президентського вето на ухвалений право-центристською коаліцією податковий закон. Оглядачі зазначають, що цього разу компромісу між членами коаліції буде, мабуть, важче досягти. Оскільки 52-річний економіст вважає, що він може більшого досягти у царині економічного реформування суспільства, зруйнувавши коаліцію, ніж залишаючися в ній.

Однак навряд чи цей крок був би доцільним. Адже опитування громадської думки свідчать про падіння популярності нинішньої коаліції, і якби вибори відбулися цього року, а не як планується через рік, то перемогу святкував би Альянс демократичної лівиці. Тож, скоріше за все, невдовзі відбудеться реструктуризація коаліції й партнери очолюватимуть уряд до кінця своїх повноважень. Сьогодні це питання розглядає керівництво Акції виборчої. З іншого боку, Бальцеровичу теж, мабуть, в черговий раз доведеться поступитися своїми ідеологічними принципами заради політичного прагматизму. Адже зростаюча популярність лівих та високий рейтинг президента Александра Квасьневського, прагматика, свідчать про те, що польське суспільство все ж не поспішає безоглядно слідувати курсом прозахідного лібералізму.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: