Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Рефат ЧУБАРОВ: «Позиція Верховної Ради Криму не відповідає світовій практиці»

28 квітня, 2000 - 00:00

Народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнацiональних відносин Рефат Чубаров провів у Сімферополі спеціальну прес-конференцію, за пiдсумками парламентських слухань, що вiдбулися, на якій спростував поширене раніше твердження голови кримського парламенту Леоніда Грача, в якому він звинуватив Верховну Раду України у тому, що вона провела слухання з кримськотатарської проблеми, «не запросивши і не поставивши до відома Верховну Раду Криму». Рефат Чубаров повідомив, що їхній Комітет урядовою поштою завчасно надіслав запрошення як голові кримського парламенту, так і голові кримського уряду. Сергій Куніцин відразу зреагував на нього, попросив дозволу виступити і отримав слово на слуханнях. З парламенту Криму, за словами Рефата Чубарова, надійшло прохання прислати додатково запрошення голові депутатської комісії Ганні Саєнко, яке було надіслане і отримане у Криму, однак на слухання вона не прибула і не виступила. Леонід Грач, як відомо, у день слухань перебував у Страсбурз і, де брав участь у слуханнях з проблеми кримських татар на засіданні Ради Європи. За словами Чубарова, Леонід Грач, отримавши запрошення від парламенту України, просто визнав за краще поїхати до Страсбурга і його звинувачення на адресу парламенту України безпідставні.

У зв’язку з тим, що Леонід Грач на конференції у Ялті «Освітні права національних меншин» заявив: «До феномену Конституції Криму слід віднести ту обставину, що ми свідомо відмовилися від застосування таких термінів як «корінний народ», а також «національна меншина», Рефат Чубаров в інтерв’ю «Дню» назвав таку позицію «свідченням межі некомпетентності Леоніда Грача у питаннях національної політики і практики». Як повідомляла прес-секретар глави парламенту, Леонід Грач підкреслив, що «термін «національні меншини» для кримчан виявився неприйнятним, він ними не сприймається, оскільки вносить принизливі характеристики у стосунки між етносами». «Якщо Леонід Грач «не сприймає» терміну «національні меншини», «корiннi народи», — сказав Рефат Чубаров, — це не значить, що їх не сприймають жителi Криму... Невизнання якого-небудь природного явища, яке реально існує, Кримською Конституцією не означає, що цього явища немає. Більш того, це робить кримську конституцію недосконалою і такою, що не відповідає ні сучасному рівню політологічних і юридичних знань, ні Конституції України, яка ці важливі терміни визнає і визначає правильно. Слід зазначити, що невизнання об’єктивних реалій — це традиційний недолік комуністів, який і привів їхню ідеологію до краху. І тих, хто намагається жити за тими старими поняттями, чекає такий же результат. Більше того, бравування невизнанням реальних понять, як це робить Леонід Грач, свідчить про те, що керівник Верховної Ради Криму діє врозріз з Конституцією України, по-друге, свідомо затягує правове розв’язання кримсько-татарської проблеми з метою збереження і навіть підвищення і так небезпечного рівня конфліктогенності Криму. Це пов’язано з тим, що такі люди не думають про майбутнє Криму і України».

Рефат Чубаров сказав, що нещодавно він у складi депутатської групи Верховної Ради України брав участь у роботi спецiального семiнару ОБСЄ з проблем національних відносин. Виходячи зі світового досвіду, ОБСЄ рекомендує всім багатонаціональним державам у правовому порядку в Конституціях і законах чітко визначити статус і права національних меншин, їхні потреби і проблеми, в першу чергу проблеми представництва. «Позиція Кримської Верховної Ради у цьому випадку, — сказав Рефат Чубаров, — через некомпетентність свого голови, не відповідає не тільки світовій практиці, реальним потребам життя, міжнародним документам, а й Конституції України і просто традиціям i принципам демократії».

Микита КАСЬЯНЕНКО
Газета: