Вища освіта сьогодні — одна з тих найважливіших сфер нашого суспільства, стан якої та процеси, що відбуваються в ній, викликають водночас і зростаюче зацікавлення, і тривогу. Це та галузь нашого життя, яка стосується кожного без винятку. Отже, кожний громадянин має право сподіватися, що його погляд враховуватиметься, коли йтиметься про зміни в цій сфері. Оприлюднення, відкритість усіх важливих рішень щодо неї, так само як і максимальний вплив суспільства на її подальший розвиток у напрямку до кращих світових зразків, — усе це було метою Міжнародного фонду «Відродження», коли разом із Комітетом Верховної Ради з питань науки та народної освіти ним було вирішено винести на громадське обговорення проект Закону України про вищу освіту, нещодавно прийнятого ВР у першому читанні. До речі, ця акція чи не найперша в Україні спроба громадського, критичного обговорення подібного законопроекту.
Задля цього було налагоджено активну співпрацю представників різних навчальних закладів — державних та недержавних, із різних рівнів системи освіти, а також представників Міністерства освіти і науки, громадських організацій. Критичне обговорення законопроекту спрямовувалося на те, щоб остаточна редакція цього закону максимально відповідала європейським нормам, прагненню України інтегруватися в європейську спільноту, бути сучасною розвиненою державою. У грудні 1999 р. проведено Всеукраїнський семінар, на якому, крім названих вище учасників, були також присутніми депутати Верховної Ради, незалежні експерти, працівники Інституту вищої освіти при Академії педагогічних наук України, адміністрації Президента України, експерти з питань вищої освіти. У результаті цієї роботи було підготовлено узагальнюючу таблицю поправок до тексту проекту закону. Паралельно цей текст аналізувався західними експертами. У березні 2000 р. проведено міжнародну конференцію, на якій вдруге обговорювався не лише текст проекту закону, але й зауваження до нього. Видано книжку, присвячену порівняльному аналізові законів про вищу освіту України, Росії, Польщі та Чехії. Результати міжнародної експертизи, узагальнені зауваження, висловлені на семінарі та конференції, передано до Комітету Верховної Ради з питань науки та освіти
Саме для того, щоб відкрити доступ до результатів цього обговорення ширшим колам громадськості, щоб урахувати якомога більшу кількість зауважень, Міжнародний фонд «Відродження» та газета «День» за участю Міністерства освіти і науки України продовжують обговорення проекту закону і стану вищої освіти в нашій країні на сторінках «Дня». Ми сподіваємося, шановні співвітчизники, що Ваші думки, висловлені в листах, які надійдуть до редакції, будуть враховані в тексті нового закону. Усім учасникам акції, в яких є доступ до Інтернету, буде надано можливість спостерігати за перебігом подій на сайті Міжнародного фонду «Відродження». За адресою www.irf.kiev.ua — розділ «Обговорення проекту Закону про вищу освіту» — розміщено текст проекту закону, узагальнену таблицю зауважень, оцінки міжнародних експертів, які поповнюватимуться Вашими відгуками. Ми впевнені, що така громадська експертиза закону має стати нормою відкритого, критичного обговорення принаймні тих законопроектів ВР, які стосуються кожного з нас.
Кінцевим етапом цієї акції має стати журналістське розслідування: наскільки зауваження громадськості будуть ураховані під час другого читання та прийняття закону.
Просимо відгуки направляти на адресу газети «День» та на електронну адресу, яка вказана на веб-сторінці МФВ (irf.kiev.ua)
А сьогодні в рамках обговорення проекту закону ми публікуємо інтерв’ю з першим проректором недержавного вузу — Київського інституту економіки, управління та господарського права, кандидатом історичних наук Тарасом Фініковим.