8 березня у Львові зібралися архієреї трьох православних єпархій, що діють на терені Львівської області. Зібралися з метою переговорів про об’єднання всіх православних церков України в одну (!). Ініціатором зібрання став архієпископ Львівський і Дрогобицький Августин (Маркевич) Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП). Делегацію УАПЦ очолював єпископ Львівський Макарій (Малетич), делегацію УПЦ КП — митрополит Львівський і Сокальський Андрій (Горак). За загальною згодою присутніх координатором зустрічі був призначений архімандрит Панкратій з юрисдикції Вселенського Константинопольського Патріархату.
Почалася зустріч з того, що отець Володимир (УПЦ МП) запропонував присутнім підтримати ініціативу Президента України Леоніда Кучми щодо об’єднання православних церков України в єдину помісну Церкву, висловлену ним під час святкування 2000-ліття Різдва Христового. А для цього утворити спеціальну тристоронню комісію. Було також запропоновано провести зустріч із Президентом в Трускавці для його поінформування щодо початку об’єднавчого процесу.
Далі, однак, пішло не так обнадійливо, як почалося. Архієпископ Августин (УПЦ МП) застеріг, що переважна більшість вірних УПЦ МП виступає проти автокефалії Української православної Церкви. Прихильники автокефалії, за словами архиєпископа Августина, становлять всього 20% віруючих. Митрополит Андрій (УПЦ КП) зі свого боку відмовився від негайної зустрічі з Президентом України, бо поспішав до Києва на засідання Синоду. Єпископ Макарій (УАПЦ) висловив думку, що утворення «об’єднавчої комісії на місцевому, львівському рівні зашкодить міжконфесійному діалогу, надаючи йому локального характеру. Для практичного діалогу потрібне благословення церковної влади, котрою є для УАПЦ митрополит Костянтин (США), а також місцеблюститель Патріаршого престолу митрополит Мефодій (Кудряков) і керуючий справами Патріархії архієпископ Ігор (Ісіченко). УАПЦ виступатиме в міжцерковному діалозі як єдина сила, а не як порізнені єпархії». Таким чином, до практичних заходів справа не дійшла. Як повідомляє Патріархія УАПЦ, зустріч закінчилася рішенням звернутися до трьох предстоятелів православних церков в Україні з пропозицією утворити при кожній церкві комісії для ведення діалогу з іншими православними церквами.
Невеликий коментар. З нашої точки зору, львівська зустріч — то незвичайна й дуже позитивна подія, хоча аж занадто зрозуміло, що очікувати будь- якого негайного практичного результату в цій справі не доводиться. Зрозуміло також і те, що ініціатива архієпископа Августина була б неможливою без благословення найвищої ієрархії УПЦ МП, — не треба наголошувати, з якими цілями. Важко згодитися також з 20% православних, готових до самостійності українського православ’я, про що сказав Архієпископ. По-перше, тут не існує достатньо авторитетної статистики; по-друге, відомо, що переважна більшість членів УПЦ КП та УАПЦ не схильна відмовлятися від автокефалії, яку вона має de facto. Скоріше за все, шановний архієпископ Августин мав на увазі єпископат своєї церкви, а не народ Божий України. Цей єпископат та ще Православні братства УПЦ дійсно зробили все можливе й неможливе, аби налаштувати свою паству проти автокефалії. Отже, якби одного чудового дня сталося диво й ієрархія УПЦ МП вирішила прийняти ідею незалежності, їй довелося б добре попрацювати, щоб переконати в цьому своїх бойових бабусь.
Попри все, сам факт такої зустрічі й з такою метою — то добра новина, якої ми не чули вже кілька років. Адже розпочинати переговори завжди краще, ніж продовжувати воювати.