Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Новий урожай може лишитися без грошей

15 лютого, 2000 - 00:00

Запропоновану урядом схему фінансування весняно-польових робіт можна подати в такому вигляді. Мінагрополітики через комерційні банки кредитуватиме село на суму 600 млн. грн. Разом із цим у бюджет на 2000 рік має бути закладено 250—300 млн. грн. для виплати банкам, які кредитують АПК, суми кредитних ставок. Це дасть змогу сільгоспвиробникам повертати лише основну суму кредиту та інфляційний відсоток. Проте цій схемі, видно, ще далеко до реальності.

На спільній нараді керівників 30 провідних комерційних банків, яка відбулася минулого тижня в Нацбанку за участю керівників Мінагрополітики, розглянуто проблеми кредитування села. З’ясувалося, що механізм надання банком гарантій повернення кредитів — відсутній. Зі слів замісника голови правління НБУ Ярослава Солтиса, заборгованість сільгоспвиробників перед банківськими структурами досягла 1,7 млрд. грн. При цьому, зазначив Я.Солтис, банки не приймають під заставу землю.

Начальник Управління кредитування банку «Форум» Микола ТИТАРЕНКО прокоментував ситуацію з кредитами так:

— Добре, що є схема кредитування села, адже раніше комерційні банки просто зобов’язували фінансувати сільське господарство. Зараз підхід реальніший. Коли ми надаємо кредити, то передусім розглядаємо фінансове становище підприємств. У випадку з сільгоспвиробниками немає можливості проаналізувати економіку конкретного підприємства досконально: які документи не відкриєш, там багатомільйонні борги. Дай Боже, щоб рентабельність була хоч би 20—25%. Тому сьогодні кредитування села можна розглядати лише з позиції державної необхідності, а для комерційних банків доцільність цієї схеми не така й очевидна.

Є й інша можливість кредитування — за допомогою емісії. У зв’язку з цим прес-служба Нацбанку заявила про те, що НБУ не здійснює незабезпечену емісію і не планує її проводити.

ДО РЕЧІ

Кабмін закликав керівників реформованих нині недержавних сільгосппідприємств докласти максимальних зусиль, аби здійснити першочергові розрахунки з суб’єктами підприємницької діяльності за надані ними матеріально-технічні ресурси. Про це сказано в заяві про спільні дії у сфері АПК у 2000 році, підписаній урядом і представниками підприємницьких структур, повідомляє Інтерфакс-Україна. Кабмін звернувся до кредиторів із проханням здійснити реструктуризацію заборгованості на термін і на умовах, визначених двосторонніми угодами, без нарахування пені і впровадження штрафних санкцій. Комерційним структурам-кредиторам запропоновано використати суму заборгованості як внесок при створенні разом з господарствами-боржниками, що їх реформують, нових підприємств на приватних засадах. Уряд також запропонував кредиторам використати землю для оренди з метою погашення заборгованості.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: