Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Референдум чи «лохотрон»?

5 лютого, 2000 - 00:00

Нарешті все прояснилося: замість радикальних економічних реформ нам пропонують вінегрет з політичних розборок між гілками влади, з одним виразним підтекстом, знайти чергового «ворога народу» — парламентаризм, у вигляді неслухняних, деструктивних депутатів. Засіб боротьби — всенародний референдум.

Роки, що минули після прийняття Конституції України, висвітили головні вади цього Основного Закону — відсутність чіткого визначення типу держави: парламентська чи президентська республіка. Це породило безвідповідальність всіх гілок влади, можливість перекладати розв'язання гострих проблем із законодавчої на виконавчу гілки і главу держави, який стоїть осторонь.

Якби на референдум винести це питання разом із довірою Верховній Раді (яка цього заслужила), це було б зрозумілим кожному свідомому громадянинові, який душею вболіває за долю народу і держави! Замість цього — набір питань, відповіді на які, як позитивні, так і негативні, не принесуть остаточного рішення. Знову відстрочка, за результатами цього референдуму необхідно буде провести низку нових.

Якби влада дійсно хотіла закінчити дуже вже тривалий процес безвідповідальності і безсилля виконавчої та законодавчої влади, повести народ шляхом кардинальних ринкових реформ та відповідних внутрішньополітичних перетворень, на референдум слід було б винести такі питання:

— Ви за президентську чи парламентську республіку?

— Ви за унітарну чи регіональну побудову держави?

— Ви згодні, що основоположні питання Конституції необхідно приймати на всенародному референдумі?

А не всю Конституцію, яку у повному об'ємі ніхто не прочитає, а деякі положення далеко не завжди зрозумілі навіть професійному юристові.

Та й у народу має бути вибір, а так — це політичний лохотрон. Де, як відомо, як не голосуй, все одно програєш.

Євген ТЮПІН Донецьк
Газета: