Можна передбачити, що ця комісія буде додатковим аргументом для Олександра Ткаченка піти з поста спікера.
Депутати також розглянули питання про призначення Володимира Стельмаха головою Нацбанку України. Рішенням у 239 голосів його практично без обговорення призначено на цю посаду. Таким чином, депутати не лише вирішували свої внутріпарламентські проблеми, але й ухвалили рішення, що регламентує роботу державних органів.
228 депутатів підтримали також пропозицію Леся Танюка встановити державні символи України на фасаді парламенту і всередині ВР. Досить складно обговорювалося питання про депутатську недоторканність. Обговорювалися два законопроекти. Згідно з першим, пропонувалося заповнити статтю 80 Конституцiї України: «Народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнуті до карної відповідальності, затримані або арештовані до виголошення звинувачувального вироку судом». Другий варіант — це законопроект, розроблений депутатами Омельченком та Єрмаком, відповідно до якого пропонувалося змінити 105 статтю Конституції і ввести положення про те, що Президент може бути притягнутий до відповідальності за умов згоди двох третин складу Верховної Ради. Більшість депутатів підтримала першу пропозицію, і, врешті- решт, постанову про депутатську недоторканність було прийнято з формулюванням «До набрання чинності звинувачувального вироку суду». Як заявив один із депутатів: «Тоді, як проголошено референдум і у ньому є питання про недоторканність, нема часу сперечатися про те, у якій формі ми ухвалимо цей закон. В результатi «за» проголосувало 230 чоловік. Однак, на думку народного депутата Михайла Сироти, при підрахунки були допущені порушення, про що він двічі заявив із місця. Та постанова залишилася без змін. Закриваючи засідання, Віктор Медведчук заявив, що у депутатів є час для консультацій. Вони його повинні використати для того, щоб визначитися з кандидатурою майбутнього спікера, щоб уже на засіданні 1 лютого обрати нового голову Верховної Ради.
КОМЕНТАРI
Леонід КРАВЧУК:
— Уже сьогодні о 15 годині збирається координаційна рада більшості і ми починаємо обговорювати два питання. Перше — принцип формування керівництва Верховної Ради, голів комітетів і друге: кандидатура голови Верховної Ради та його першого заступника. Поки що кандидатура спікера не обговорювалася. Сьогодні виносилося питання про головуючого Верховної Ради, але воно не пройшло. Я вважаю, що зараз ще не можна його виносити. Що ж до Олександра Ткаченка, то я думаю, що він все-таки піде у відставку. Олександр Миколайович пройшов дуже непростий шлях політичного лідера, займав відповідальні пости. Якщо він чинитиме і далі опір, то ця абсурдна ситуація потребуватиме методів, які будуть адекватними його поведінці.
Віктор МЕДВЕДЧУК:
— Рішення Верховної Ради не можуть бути оскарженими у принципі, якщо вони приймаються більшістю від конституційного складу парламенту, відповідно до Конституції. Що ж стосується долі Олександра Ткаченка, то сьогодні Верховна Рада ухвалила рішення про зміщення його з поста спікера, і це рішення має бути реалізованим. Ми сподіваємося, що все пройде нормально. Також ми сподіваємося, що ліві депутати діятимуть відповідно до чинного законодавства, як і належить народним обранцям.
Я не допускаю можливості саморозпуску парламенту. Це питання ставилося на голосуванні про включення до порядку денного і набрало 91 голосів. Що ж до питання про кандидатуру спікера, то воно зараз не обговорюється. Це рішення прийматиметься керівниками депутатських груп і фракцій на координаційній раді і пропонуватиметься пакетом: керівники Верховної Ради, голови комітетів та інші посади, які розподілятимуться на цьому ж засіданні.