Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Почесний голова ХДС Гельмут Коль пішов у відставку

20 січня, 2000 - 00:00

Останнім часом Коль не з'являється на люди, а спілкується за допомогою факсу. От і цього разу, після завершення шестигодинного «кризового» засідання правління ХДС, він надіслав письмове повідомлення, де склав iз себе повноваження почесного голови ХДС. Коль, зокрема, написав: «Я не можу порушити мою обіцянку, яку я дав деяким особам, які фінансово підтримували мою діяльність у ХДС. Рішення піти у відставку з поста почесного голови нелегке для мене. 50 років я в Християнсько-демократичному союзі. Він був і залишається моєю політичною домівкою».

Таке рішення було буквально вичавлене з колишнього канцлера ухвалою правління ХДС, яку було прийнято на драматичному засіданні в Берліні. Там було поставлено ультиматум: або Коль називає імена людей чи фірм, які нелегально (готівкою, у валізі, без оприлюднення джерел у партійному звіті) давали гроші на партійні потреби і якими особисто Коль протизаконно розпоряджався поза партійною скарбницею, або на час розслідування він має зупинити своє почесне головування. Коль відрубав: оскільки називати імена він не збирається, то й про жодну «тимчасовість» не може йтися. Він склав iз себе повноваження одразу й назавжди.

Реакція на рішення берлінського «кризового штабу» ХДС і на колівську відповідь на нього була, як не дивно, досить одностайною: всі очікували більшого. Нинішній канцлер Герхард Шрьодер (СДПН) сформулював претензії в короткій формі: «Рішення не додали нічого ні до розслідування афери, ні до самоочищення ХДС». А член правління ХДС і колишній генеральний секретар партії Хайнер Гайслер заявив, що мовчанка Коля щодо імен грошодавців «дає простір диким спекуляціям навколо ХДС». Член бундестагу від ХДС Клаус Айльманн назвав поведінку Коля «перманентним порушення конституції».

Незадоволена громадськість і тим, що правління ХДС залишило нинішнього голову партії Вольфганга Шойбле на своєму посту. Багато хто вважає, що Шойбле не годиться на роль Геракла, щоб очистити авгієві стайні партії — адже він сам причетний до скандалу навколо 100 тисяч марок, які готівкою було передано йому від невідомих осіб торговцем зброєю Шрайбером і які досі ні партія, ні прокуратура знайти не можуть.

Тим часом прокуратура провела обшуки в офісі партії в столиці землі Гессен Вісбадені та на квартирах колишніх фінансових помічників Гельмута Коля. А на офіційній інтернетівській сторінці ХДС народ вимагає посадити Шойбле, видворити Коля за межі об'єднаної ним Німеччини і розпустити ХДС...

Віктор ТИМЧЕНКО, «День», Лейпциг
Газета: 
Рубрика: