Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У крісло президента може сісти жінка

18 січня, 2000 - 00:00

Звичайно, ще зарано говорити про те, що Фінляндія матиме доволі рідкісне у світі явище — жінку-президента. Але, як би там не було, недільні вибори свідчать, що фінки набирають дедалі більше обертів у житті країни — в тому числі й політичному. Вже самий склад кандидатів у першому турі виглядав нестандартно — чотири жінки й три чоловіки. А взагалі у Фінляндії нікого не приголомшиш тим, що «дочка Єви» отримує чергове міністерське призначення, навіть якщо це пост міністра оборони. За даними ООН, ця північноєвропейська країна — одна з п'яти у світі, де жінки здобули рівні права з чоловіками.

Пані Халонен має підстави для вiри в те, що 6 лютого вона отримає лаври переможниці. Річ навіть не в результатах першого туру — пані міністр отримала 40 відсотків, а її суперник, колишній прем'єр Еско Ахо — 34,4. У Фінляндії, в якої при всьому прогресі в жіночому питанні ще не було жінки- президента, може виникнути ситуація, коли виборці проголосують не стільки за постать, скільки за стать. Підтримуючи Халонен, фінни тим самим проголосують за нинішню політику безпеки й зовнішніх справ. Адже саме за це відповідає, за законодавством країни, президент, а Халонен є товаришкою по Соціал-демократичній партії нинішнього фінського лідера Мартті Ахтісаарі й, як міністр закордонних справ, близькою його колегою. Але принаймні одне можна стверджувати вже зараз: у будь-якому разі новий президент Фінляндії не підтримуватиме членства країни в НАТО — про це кажуть і Халонен, і Ахо.

За повідомленням АП, Халонен іноді викликає у Фінляндії здивування. По-перше, пані міністр, вийшовши із євангелістсько-лютеранської церкви, не збирається туди повертатися — так вона заявляє. Для країни, де 85 відсотків — лютерани, це звучить майже шокуюче. По-друге, Халонен каже, що не виходитиме заміж за свого давнього бойфренда, з яким вона живе під одним дахом. Але й при таких, надто сміливих як для фінського суспільства, заявах перший тур голосування виявив таке число прихильників Халонен, про яке вона й не мріяла.

Наталя ВІКУЛІНА, «День»
Газета: 
Рубрика: