Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Прем'єр пішов, але «прем'єріади» не буде?

15 грудня, 1999 - 00:00

Це враження підтвердило і те, що після програмної промови до Пустовойтенка практично не було гострих запитань, не було атак на політику його кабінету. Дуже відверто виступив Олександр Єльяшкевич, котрий звернув увагу на те, що «президентський» канал УТ-1 закликав Пустовойтенка «піти у відставку і не підставляти Президента». Він наголосив на тому, що коли сьогодні кандидатура Пустовойтенка не пройде, це буде означати, що олігархічні клани почали боротьбу між собою за крісло прем'єра.

Всі фракції, які обіцяли підтримку прем'єру, підтвердили свій намір у публічних виступах. «Зараз не той час, щоб проводити експерименти» — це був головний мотив більшості виступів. Після всіх фракцій виступив Президент Кучма, який підтвердив свою пропозицію призначити Пустовойтенка прем'єром і призвав Верховну Раду підтримати цю кандидатуру. Однак, парламентськи старожили, які пам'ятають ще політични ігри радянських часів, були здивовані відвертістю деяких фракційних лідерів, котрі після виступів з трибуни «за» Пустовойтенка, відверто вказували фракціям голосувати «проти».

В результаті, з 421 депутатів, які були присутні на засіданні, «за» проголосували 206. Після того, як Олександр Ткаченко заявив, що «кадрові питання два рази не обговорюються», стало остаточно зрозуміло, що Валерію Пустовойтенку прем'єром не бути.

Тепер події будуть розвиватися в новому руслі – першу частину гри, про яку знали всі, вже відіграно. Проте навряд чи слід прогнозувати розвиток подій на кшталт «спікеріади». У парламенту є 60 днів для затвердження нового прем'єра, а Президент учора відверто заявив, що рішення парламенту по кандидатурі Пустовойтенка свідчить на користь ідеї про проведення референдуму з питань організації влади. Таким чином, тиск на парламент, який не може впоратися iз затвердженням прем'єра, посилиться. Референдум і тим більше розпуск ВР аж ніяк не входить у плани основних парламентських гравців, тому, скоріше, слід очiкувати несподівано швидкого затвердження нової кандидатури.

КОМЕНТАРІ

Григорiй СУРКIС, фракція СДПУ (о):

Президенту в рамках тих повноважень, які він отримав від народу, потрібна конструктивна підтримка. Тому я не сумніваюся в тому, що вже найближчими тижнями в парламенті буде створено конституційну більшість. Іншого шляху немає. Причому створена вона буде не на базі фракцій і партій, а на основі особистої відповідальності кожного депутата.

Олександр ЄЛЬЯШКЕВИЧ, фракція «Громада»:

— Сьогодні ситуація така, що вся фактична влада в країні належить Президенту, і чим далі, тим у нього цієї влади більше. Тому за те, що відбувається в країні, має нести відповідальність Президент. Якщо Президент вносить кандидатуру прем'єр-міністра в парламент, але не може забезпечити голосування своїх прихильників за нього, то я розцінюю це як навмисну дію. Це робиться для того, щоб викликати в країні політичну кризу, списати всі невдачі в політиці та економіці на Верховну Раду й підготувати грунт для проведення проекту під назвою «референдум».

Геннадій УДОВЕНКО, Народний рух України:

— Пустовойтенко виступив з грунтовною програмою. Він провів дуже велику роботу, у нього відбулись консультації з усіма фракціями (тільки з нашою фракцією він зустрічався 4 рази і стільки ж зі мною особисто). Тому мені дуже прикро, що його кандидатура не затверджена. Я вважаю, що Президент своєю пропозицією затвердити Пустовойтенка прем'єр- міністром разом з самим Пустовойтенком зробили добрий жест в бік Верховної Ради. А Верховна Рада не відповіла цим же. Ми повинні шукати порозуміння навіть при різних точках зору. Сьогодні є великі можливості розбудовувати українську державу. І, на жаль, саме тут ми зустрічаємо протидію з боку Верховної Ради. Якщо повториться ситуація з спікеріадою, то постане таке питання: чи потрібна взагалі така Верховна Рада? Після цього проведуть референдум і скажуть — ні.

ДО РЕЧІ

На вчорашньому пленарному засіданні голова ВР Олександр Ткаченко оголосив про чергові зміни у складі депутатських фракцій і груп. Зокрема, з фракції Компартії вийшли сім депутатів — Світлана Друзюк, Валерій Іванов, Анатолій Кондратенко, Анатолій Мороз, Володимир Перенко, Броніслав Райковський і Михайло Туш, — які тепер поповнили фракцію Селянської партії. До групи «Відродження регіонів» приєдналися Орест Фурдичко, який належав раніше до фракції Трудової партії України, і Василь Кошинець, який належав до партії «Реформи-Конгрес». До фракції СДПУ(о) увійшов Анатолій Франчук.

Таким чином, повідомляє агентство Інтерфакс-Україна, нині склад депутатських фракцій і груп такий: Компартія — 115 депутатів, СДПУ(о) — 35, «Батьківщина» — 31, НДП — 28, Народний Рух (Костенко) — 28, «Відродження регіонів» — 32, Трудова партія — 27, «Лівий центр» — 24, Партія зелених — 18, «Реформи-Конгрес» — 14, «Незалежні» — 15, Народний рух (Удовенко) — 16, Селянська партія — 15, ПСПУ — 14, «Громада» — 13.

Продовження теми на стор. "Подробиці"

Андрiй МИСЕЛЮК, «День»
Газета: