Однак, як не дивно, обсяг обігу в грошовому вираженні практично не змінився. Куди ж поділися гроші, які витіснили 10,5% бартеру? Статистично виявити зникнення значної суми фінансових коштів (близько 2 мільярдів гривень) не вдається. На думку доктора економічних наук Віктора Найдьонова, механізм зникнення грошей можна пояснити так.
Останніми роками відбувається стійке випередження зростання кредиторської заборгованості порівняно з дебіторською. Цей рік не став винятком. За 9 місяців кредиторська заборгованість зросла на 41% і за темпами зростання, як і раніше, помітно випереджає кредиторську. Досліджуючи це явище, багато експертів приходять до висновку, що основною причиною такого випередження є перетікання грошей з легального сектора економіки в тіньовий. Проте до того самого висновку можна дійти без досліджень, як кажуть, лише взявши очі в руки.
Під впливом падіння платоспроможного попиту населення на товари, насамперед на продукти харчування, різниця між цінами реалізації і цінами виробника скоротилася настільки, що значна кількість оптових посередників (і середніх, і навіть частина великих) зникла з ринку. Зате кількість підприємців, що займаються дрібнооптовим продажем, помітно виросла. Та якщо перші вели не лише прямі, а й бартерні розрахунки переважно у безготівковій формі, що «вловлювала» статистика, то дрібні оптовики вважають за краще використати готівку, тобто діють, по суті, у «тіньовому» обігу.
Скорочення бартеру можна також пояснити стисненням ланцюжка багаторазових бартерних операцій одного й того ж товару під впливом адміністративних заходів уряду. Проте, швидше від усього, всі названі чинники впливають одночасно, а реальною причиною зникнення грошей з обігу є придушення податковим пресом.