Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи переконає новий Кабінет Мiнiстрiв інвесторів i кредиторiв?

3 грудня, 1999 - 00:00

Сьогодні Президент України Леонід Кучма проведе зустріч з керівником місії 2-го Європейського департаменту Міжнародного валютного фонду Джоном Одлінг-Смі.

«Україна сьогодні має унікальний шанс для здійснення серйозних реформ, і світова громадськість чекає, чи скористається Україна цим шансом», — сказав пан Одлінг-Смі на переговорах з в.о. віце-прем'єра Сергієм Тигипком.

Роз'яснюючи кореспонденту «Дня» позицію і вимоги МВФ, помічник Президента Валерій Литвицький сказав: «Від нас чекають конкретних кроків у сфері фіскальної політики у зв'язку з прийняттям обгрунтованого реалістичного бюджету з позитивним сальдо, що буде гідною відповіддю і на завдання економічного зростання, і на боргову проблему, а також прискорення структурних реформ — обгрунтованої тарифної політики щодо комунальних послуг та енергії, реформ в агропромисловому комплексі і енергетиці, зокрема, у формуванні газового ринку, адміністративної реформи і зрушень у приватизації, що сприятиме і фінансовій стабільності, і розв'язанню проблеми боргів».

Оскільки за підсумками жовтня Україна не виконала цілу низку фінансових показників програми EFF, зокрема, перевищила ліміти дефіциту бюджету і активів Національного банку, то МВФ і вслід за ним ВБ припинили співпрацю з нашою країною. Тепер, після виборів, вона може поновитися. Уряд ще сподівається до кінця січня отримати від МВФ у рамках програми EFF транш на загальну суму до $300 млн. Услід за цим відновить фінансування проектів розвитку приватного сектора, реструктуризації фінансової системи та вугільної промисловості і Всесвітній банк.

Щоб переконати наших фінансових ревізорів у здатності України прискорити і поглибити структурні реформи, уряд 2-4 грудня проведе Міжнародну конференцію, де обговорюватимуться питання оптимізації монетарної політики і платіжної дисципліни, реформи уряду і органів державного управління, приватизація, дерегуляція економіки, реформування енергетичного і сільськогосподарського секторів.

Тим часом С.Тигипко передбачає складності в переговорному процесі з МВФ.

«Залишається ще досить проблем, і яке остаточне рішення прийме Фонд, я не знаю, — сказав в. о. віце-прем'єра Інтерфаксу-Україна. — На слово нам не вірять, перестали вірити, довіряти рішенням, хочуть вірити тому, що введено в дію і почало працювати».

Мабуть, до області реальних кроків уряду вже можна віднести його намір подолати заборону парламенту на підвищення житлово-комунальних тарифів. 1 грудня колегія суддів Конституційного суду України відкрила виробництво у справі конституційного подання Президента (внесеного в КС ще 8 червня 1999 р.) щодо Закону «Про внесення змін у Закон України «Про ціни та ціноутворення». Президент в цьому поданні вказує, що участь парламенту, як це передбачено Законом, у визначенні Кабміном цін і тарифів на житлово-комунальні послуги є втручанням у здійснення урядом своїх конституційних повноважень, повідомляє УНІАН.

Коментуючи «Дню» імовірність успіху урядових намірів, народний депутат Сергій Чукмасов сказав: «Я думаю, вийде. Однак все залежатиме від того, наскільки швидко буде сформовано уряд і які він отримає повноваження. Особливо важливо, хто його очолить і хто увійде в економічний блок. Якщо це будуть люди, яким довіряють, то успіх буде. З наших економістів на Заході сприймають насамперед українського Чубайса — Віктора Пинзеника, якого, звичайно, наш парламент може не сприйняти. Природно, мають авторитет і досвід таких переговорів Сергій Тигипко, Ігор Мітюков. На жаль, я не можу так однозначно сказати про Мінекономіки. Та це ті люди, які можуть переконувати. Проте без втручання першої особи держави (Президента. — Ред. ), результати візиту якого до Сполучених Штатів мені важко передбачити, на цьому етапі нашим економістам буде складно...»

Народний депутат Віктор Пинзеник у бесіді з «Днем» сказав: «Прогнозувати дуже важко. У принципі домовитися про поновлення співпраці дуже важливо, бо в Україні надзвичайно критична ситуація — існує загроза оголошення дефолту. Успіх можливий, інша справа, наскільки він реальний. Все залежатиме від того, яка команда буде сформована, і чи зможе вона продемонструвати свою готовність до рішучих дій, зокрема, у розв'язанні питань демонополізації енергетичного та газового ринків, усуненні адміністративних бар'єрів».

Відповідаючи на запитання кореспондента «Дня», чи готовий він утретє ввійти в уряд Кучми, Віктор Пинзеник відповів: «Особисто я не бачу підстав, щоб повертатися в уряд. Заради крісла? Я ніколи так не робив і не збираюся. А політичних передумов для цього немає».

ДО РЕЧI

Кореспондент «Дня» Тетяна ШУЛЬГАЧ поцікавилася у народних депутатів, чи зможе Україна виконати вимоги, висунуті Міжнародним валютним фондом для надання чергового траншу кредиту.

Сергій ТЕРЬОХІН, фракція «Реформи-Конгрес»:

— Все залежить від того, чи парламент буде налаштований на це. Тому що можна умовно поділити ці передумови на законодавчі й адміністративно-регулятивні. Законодавчо парламент має прийняти декілька нових податків, провести деякі заходи із дерегуляції економіки. Але, найбільша частина в руках уряду. Це і політика тарифів на комунальні платежі, і адміністративна реформа. Уряд має достатньо компетенції, щоб виконати ці умови МВФ. Ще можна поділити всі передумови продовження траншу на мінімальні й амбітні. Мінімальні забезпечать нам приблизно 1,2 мільярда доларів наступного року кредитування, наданого МВФ і Світовим банком. А амбітні можуть забезпечити 3,4 мільярда доларів — це саме та сума, яка потрібна сьогодні Україні, щоб не допустити дефолту про зовнішніх зобов'язаннях. Взагалі, ми знаходимося у страшній ситуації. Україна буде банкрутом наступного року, якщо ми не приймемо новий план реформування економіки. Але для цього треба провести політичні зміни у парламенті, затвердити уряд, треба докласти зусиль.

Олександр ЛАВРИНОВИЧ, фракція Руху:

— Точно можу сказати, що Україна не виконає ці умови. У нас, в принципі, ще є частина державних керівників, які через три тижні можуть прорапортувати про завершення адміністративної реформи, сказати, що наш бюджет — найреальніший у світі. А по суті, реальних бюджетів в Україні ще не було і точно не можна сказати, що він буде цього року. Щоб вимоги МВФ були виконані у повному обсязі, достатньо десяти років, але тоді вже сьогодні потрібно було б прийняти політичне рішення щодо механізмів їх реалізації. Однак у вищого керівництва немає чи то бажання, чи то розуміння цього.

Георгій КРЮЧКОВ, фракція КПУ:

— Я думаю, що нинішня влада робитиме все для того, щоб виконувати вимоги МВФ, адже без доларових ін'єкцій вона не може жити. Однак реально далеко не все вона зможе виконати. Наприклад, вимогу про підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги. Уряд не наважується на це, бо така ситуація призведе до соціально-політичного загострення у суспільстві. Думаю, що МВФ цього разу дуже обережно підходитиме до цих справ. До речі, США вже показали своє ставлення до нас, коли на інавгурацію прислали заступника міністра.

Вiталiй КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: