За офіційними даними фонду ЮНЕЙДС (обє'днана програма ООН з питань СНIДу), цього року Україна визнана епіцентром поширення ВІЛ-інфекції у Східній Європі. З 1991 по 1999 рік у нашій країні було інфіковано 26103 дорослих і 864 дитини. За той же період захворіло на СНІД 936 дорослих і 35 дітей. Померли від СНІДу 373 дорослих і 22 дитини. Найбільше ВІЛ-інфікованих було зареєстровано в Дніпропетровському, Донецькому, Миколаївському, Одеському регіонах і республіці Крим. Причому більшість хворих — молоді люди, яким ще не виповнилося тридцяти років.
На думку фахівців, епідемія поширюється головним чином у середовищі ін'єкційних наркоманів. Особливою групою ризику також є люди, які відбувають термін ув'язнення. За прогнозами Фонду ЮНЕЙДС, зволікання з процесом реформування системи виправних установ може призвести до того, що за наявності у багатьох в'язнів гомосексуальних зв'язків і вживання наркотиків ін'єкційним шляхом в'язниці можуть стати місцем концентрації та поширення ВІЛ-інфекції. Не можна не сказати й про те, що, враховуючи високий рівень безробіття, в Україні в декілька разів підвищився рівень міграції населення, наслідком чого може бути «вихід» інфекції за межі найбільш уражених регіонів. Наприклад, за даними фонду ЮНЕЙДС, останнім часом у нашій країні почастішали випадки передавання ВІЛ статевим шляхом, а також випадки народження ВІЛ-інфікованих дітей.
Враховуючи тенденцію до старіння нації, не важко передбачити, що на тлі поширення ВІЛ-інфекції вже найближчим часом наше суспільство втратить чималу частину найбільш репродуктивного та працездатного молодого населення.
Уникнути цього можна лише, якщо найближчим часом в Україні буде розроблено цілісну державну програму профілактики й боротьби з ВІЛ-інфекцією. Про проблеми виходу з кризової ситуації розповіла кореспондентові «Дня» Інні ЗОЛОТУХIНIЙ заступник директора Київського міського центру СНІДу, кандидат медичних наук Марина Слободяник.
— Ще місяць тому, всі ВІЛ-інфіковані, які надходили до, нас були ін'єкційними наркоманами. Але зараз ми відзначаємо другу хвилю пацієнтів. Лише за останній тиждень центр прийняв 12 вагітних жінок, які ніколи не вживали наркотиків. Усі вони заразилися від своїх чоловіків-наркоманів. А нещодавно в нас загинула від СНІДу 22-річна жінка, яка заразилася від чоловіка-італійця. Впродовж останніх місяців свого життя вона перебувала в стані повного фізичного виснаження і втратила зір. До речі, мабуть, через погану інформованість багато хто вважає, що, купуючи презервативи в комерційних кіосках, він повністю захиститься від всіляких неприємних несподіванок. Однак з представленої на українському ринку продукції ефективними є лише латексні презервативи з надписом «Анти-СНІД» від компаній Durex, Inotecs, Laifs, а також протизаплідний засіб «Фарматекс». Ця продукція реалізовується тільки через аптечну мережу, оскільки зберегти її якість можна лише за певних температурних умов. До речі, оскільки у більшості кіосків презервативи (так само, як і інший товар) зберігаються в погано опалюваних приміщеннях, з настанням морозів вони втрачають свої властивості й не можуть захистити навіть від вагітності.
До речі, згідно з чинним законодавством, держава не має права зобов'язати своїх громадян проходити тест на СНІД. Але оскільки останнім часом в Україні різко збільшилася кількість ВІЛ-інфікованих вагітних жінок, я вважаю, що необхідно внести цей тест до списку аналізів, які в обов'язковому порядку мають здавати всі майбутні мами, стаючи на облік у жіночій консультації. У цьому випадку, якщо результат тесту виявиться позитивним, у лікарів ще буде можливість запобігти інфікуванню малюка.
До речі, на відміну від розвинених країн світу, в Україні через відсутність дорогого діагностичного обладнання визначити, чи заражена дитина СНІДом, лікарі можуть тільки наприкінці першого року її життя.
— Нещодавно мені розповіли про те, що ніби в одному з пологових будинків малюк, який щойно народився, через донорське молоко був заражений ВІЛ. Чи можливо це?
— Якість донорського молока, що використовується в пологових будинках, дійсно, є досі нерозв'язаною проблемою. Оскільки далеко не завжди донорське молоко проходить належну обробку, ймовірність зараження новонароджених ВІЛ-інфекцією збільшується. Тому, на мій погляд, від подібного методу годування дітей сьогодні варто взагалі відмовитися.
— Досить часто як у вітчизняній, так і в зарубіжній пресі з'являються сенсаційні повідомлення про те, що ліки від СНІДу знайдено. Наскільки можна довіряти цим публікаціям?
— Сьогодні в деяких країнах світу застосовуються курси лікування, що складаються з трьох або п'яти препаратів. На думку фахівців, застосування «Терапії-5» у деяких випадках дає дуже добрі результати. Але заплатити за подібні медичні послуги пацієнту доведеться від 20 до 30 тисяч доларів. Оскільки більшість жителів України навряд чи зможуть знайти на лікування навіть 1000 доларів, для того, щоб врятувати націю від чуми ХХ століття, Україні доведеться розробити й втілити в життя комплексну програму профілактики захворювання. Іншого виходу в нас просто немає.